wrapper

تازه های خبر

تبلیغات در آدینه پرس

ads

animation

azarbaijan2

Moallem INS2

Sale2

 mahtab End

 

تبلیغات

ads

gas f

مدیر جهادکشاورزی شهرستان بناب از برگزاری کارگاه آموزشی کاربرد آبیاری زیرسطحی باغات، در این شهرستان خبر داد.

برگزاری کارگاه آموزشی کاربرد آبیاری زیرسطحی باغات، در مدیریت شهرستان بناب

به گزارش آدینه پرس:مهندس حسینعلی فتحی ضمن اظهار این مطلب افزود: با عنایت به رشد روزافزون جمعیت و بحران کمبود منابع آبی و نیز رقابتهای موجود مابین مصرف کنندگان آن از صنعت گرفته تا بخش کشاورزی که در حال و آینده در جریان می باشد، ضروری است کلیه بخش های مصرف کننده از قاعده تا راس هرم، بحران آب را احساس نموده و راهکارهای علمی و عملی آن را در جهت کاهش اثرات بحران کم آبی ارائه نمایند، لذا شاغلین بخش کشاورزی بایستی به تکنیک ها و دانش روز در زمینه مصرف بهینه آب کشاورزی مسلط شوند.

وی گفت: در این راستا مدیریت جهادکشاورزی شهرستان بناب در محل فرمانداری شهرستان اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان کاربرد آبیاری زیر سطحی در باغات نمود.

مهندس فتحی در این کارگاه که با حضور کارشناسان مسئول پهنه و جمعی از باغداران منطقه تشکیل گردید، ابتدا در خصوص جدی بودن بحران کمبود آب، مصرف بهینه آب کشاورزی، لزوم بکارگیری تکنیکهای کاهش مصرف آب و استفاده از آبیاری های نوین کشاورزی مطالب مبسوطی ارائه نمود.

گفتنی است در این کارگاه در خصوص انواع روشهای نوین آبیاری، محاسن، معایب آنها، مدیریت آبیاری مزرعه با تاکید بر آبیاری زیرسطحی در باغات با هدف صرفه جویی در آب، عدم گرفتگی منافذ، افزایش کمی و کیفی محصول، صرفه جویی در انرژی و ... در قالب فیلم و اسلاید توضیحات لازم ارایه گردید.   

شایان ذکر است آبیاری قطره ای زیرسطحی نوعی آبیاری قطره ای است که در آن با قرار دادن لوله‌های آبده و قطره چکان ها در زیرسطح خاک، آب و عناصر غذایی از طریق خاک ناحیه ریشه به طور مستقیم در اختیار گیاه قرار می‌گیرند. سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی بر روی انواع درختان مانند پسته، زیتون، خرما، مرکبات، درختان سیاه ریشه و انواع زراعت هایی مانند سیب زمینی، ذرت، پنبه و یونجه کاربرد دارد، درضمن آبیاری قطره ای زیر سطحی می‌تواند در فضاهای سبز، درختان غیر مثمر، گل های زینتی و همچنین چمن مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از آبیاری قطره ای زیرسطحی، سطح خاک اطراف گیاه خشک می ماند که در نتیجه آن شیوع بیماری های قارچی که با رطوبت خاک زیر سطح سایه انداز گیاه رابطه مستقیم دارد، کاهش می یابد و نیز به دلیل اینکه آب و مواد غذایی لازم برای گیاه به طور مستقیم در منطقه احاطه شده توسط ریشه گیاه و در فاصله های زمانی منظم و کوتاه قابل دسترس است، استرس روی گیاه به شدت کاهش یافته و باعث رشد گیاه سالم می ‌شود.

Last modified on سه شنبه, 03 بهمن 1396

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

نشریه الکترونیکی

درباره پایگاه خبری آدینه پرس

پایگاه خبری آدینه پرس با رتبه‌های برتر کشوری  و استانی در حوزه فرهنگ و پژوهش و اطلاع رسانی از مطالب، مقالات و نظرات ارزنده مخاطبان استقبال می‌نماید.  این مجموعه با داشتن کانون تبلیغاتی (طرح افق)، انتشارات (آی‌تکین) و پایگاه خبری(آدینه پرس) برای ارائه خدمت به ادرات سازمانها و شرکتهای دولتی و خصوصی و... اعلام آمادگی می‌نماید.

پایگاه خبری آدینه پرس

استفاده از اخبار با ذکر منبع " آدینه پرس " مجاز است.

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به پایگاه خبری آدینه پرس می باشد.