wrapper

تازه های خبر

تبلیغات در آدینه پرس

ads

000123

azarbaijan2

Moallem INS2

Sale2

 mahtab End

 

تبلیغات

ads

gas f

شهردار تبریز گفت: در طول 30 سال گذشته در کل کشور کار بخصوصی برای رفع معضل حاشیه نشینی انجام نگرفته است.

تبریز رتبه اول احیای بافت حاشیه نشین در کشور/ برای رفع معضل حاشیه نشینی در کشور کاری انجام نشده است

به گزارش آدینه پرس: مهندس ایرج شهین باهر که در جلسه مشترک اعضای هیئت نمایندگان و هیئت رئیسه اتاق تبریز با شهردار و اعضای  شورای شهر تبریز سخن می گفت اظهار داشت: بر اساس گزارشی که مسکن و شهرسازی ارائه داده است در کل کشور فقط در تبریز برای رفع مشکل حاشیه نشینی اقدام عملی صورت گرفته و آن نیز احداث 170 واحد مسکونی در بافت حاشیه نشین بوده است.

شهردار تبریز در ادامه با اشاره به اینکه این اقدام شهرداری تبریز تنها اقدام عملی برای رفع  حاشیه نشینی بوده است گفت: برای رفع معضل حاشیه نشینی تنها احداث ۱۷۰ واحد آپارتمان در تبریز اتفاق افتاده است و تبریز رتبه اول در زمینه احیای بافت حاشیه نشین در کشور را دارد .

وی ادامه داد: این ۱۷۰ واحد احداث شده در طول ۳۰ سال در مقابل ۲۰ هزار واحد خانه موجود در بافت حاشیه نشین عدد بسیار کمی است البته در استان های دیگر یک واحد هم درست نکرده اند .

مهندس شهین باهر با تاکید بر اینکه با روش های جاری دولت و شهرداریها نمی‌توان معضل حاشیه نشینی را حل کرد افزود: ما بدون اینکه نتایج روش های نامناسب گذشته را بررسی ‌کنیم و به جای توجه به نتایج آن بر اجرای آن روش ها اصرار می کنیم.

وی افزود: با روش های بسیار ساده می توانیم به اصلاح بافت های حاشیه نشین اقدام کنیم ما می توانیم با همکاری انجمن انبوه سازان و سرمایه گذاران و کارخانه داران حوزه ساخت و ساز بسیاری از کارها را انجام دهیم بدون اینکه نیازی به کمک دولت داشته باشیم .

شهردار تبریز افزود: برای احیای بافت حاشیه نشین کار اضافی نیاز نیست . دولت اگر بتواند برخی مشکلات دست و پاگیر را حل کند می توان این مسئله را حل کرد. یکی از مهمترین موضوعات در مناطق حاشیه نشین، بحث مالکیت مناطق حاشیه نشین است شهرداری وقتی اقدام به تملک خانه های موجود در این بافت می نماید، بعد از تخریب و صاف نمودن خانه ها راه و شهرسازی  اعلام می‌کنند که زمین متعلق به دولت است. باید سوال کرد چرا در این مدتی که مثلا فردی 40 سال در این خانه ساکن بود چرا نیامدید و وقتی شهرداری آن را تملک کرد حضور می یابید؟ این یک مشکل اساسی  است و نماینده دولت از حق دولت نمی گذارد و عملا این موضوع مانعی برای شهرداری به حساب می آید .

شهردار تبریز عدم ارائه تسهیلات بانکی برای انبوه سازی در بافت حاشیه نشین را مشکل دوم احیای این بافتها دانست و گفت: اگر برای انبوه سازان تسهیلات مسکن مثلا هزار واحدی پرداخت شود تا به نسبت به احیای حاشیه نشینی اقدام کند این مسئله حل شده است.

شهین باهر اظهار امیدواری کرد: انشالله قبل از زلزله احتمالی در تبریز بتوانیم برای حاشیه نشینی کارهایی انجام دهیم چون اگر زلزله ای اتفاق بیفتد نمی توان خسارات و اثرات آن را جبران کرد.

شهردار تبریز با اشاره به تجربه موفق ترکیه در احیای بافت حاشیه نشین شهر آنکارا گفت: حاشیه نشینی آنکارا توسط شهرکت های انبوه ساز به صورت بسیار ساده ای حل شده است. این شرکت ها به ازای مثلا یکصد متر خانه یک آپارتمان یکصد متری به مالک خانه داده اند و در حقیقت به جای یک مسکن غیر استاندارد و بدون سند یکصد متری یک آپارتمان دارای سند و ایمن به افراد داده اند. 

مهندس شهین باهر افزود: البته در این میان شهرداری علاوه بر اینکه ریالی بابت عوارض تجاری مسکونی است دریافت نکرده اند بلکه در کارهای قانونی نیز کمک حال شرکت های انبوه ساز بوده اند وبا این روش بافت فرسوده در آنکارا بدون حمایت دولت انجام شده است .

شهردار تبریز افزود: مساحت بافت حاشیه نشین آنکارا تقریبا برابر بافت حاشیه نشین تبریز است که با روش گفته شده اصلاح شده است و بعد از اصلاح این منطقه، قیمت زمین در آنجا بالاتر از بافت مرکزی آنکارا بود و ارزش افزوده ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه کارخانجات تولید مصالح ساختمانی استان بالای ۹۰ درصد مصالح ساختمانی را تولید می کنند گفت: اگر کارخانجات استان کنسرسیومی تشکیل دهند می‌توانند با سرمایه‌گذاری غیرنقدی احیای بافت فرسوده تبریز را انجام دهند در این صورت هم کارخانجات مرتبط با ساخت و ساز رونق می گیرند و هم بافت فرسوده تبریز با محصولات کارخانجات شهر و به دست توانمند صنعتگران خود شهر احیا می شود.
گفتنی است در جلسه مشترک اعضای هیئت نمایندگان و هیئت رئیسه اتاق تبریز با شهردار و اعضای شورای شهر تبریز، نشان عالی اتاق تبریز از سوی اتاق بازرگانی به مهندس ایرج شهین باهر اعطا شد.

Last modified on پنج شنبه, 28 دی 1396

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

نشریه الکترونیکی

درباره پایگاه خبری آدینه پرس

پایگاه خبری آدینه پرس با رتبه‌های برتر کشوری  و استانی در حوزه فرهنگ و پژوهش و اطلاع رسانی از مطالب، مقالات و نظرات ارزنده مخاطبان استقبال می‌نماید.  این مجموعه با داشتن کانون تبلیغاتی (طرح افق)، انتشارات (آی‌تکین) و پایگاه خبری(آدینه پرس) برای ارائه خدمت به ادرات سازمانها و شرکتهای دولتی و خصوصی و... اعلام آمادگی می‌نماید.

پایگاه خبری آدینه پرس

استفاده از اخبار با ذکر منبع " آدینه پرس " مجاز است.

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به پایگاه خبری آدینه پرس می باشد.