wrapper

تازه های خبر

تبلیغات در آدینه پرس

ads

000123

azarbaijan2

Moallem INS2

Sale2

 mahtab End

 

تبلیغات

ads

gas f

محسن تبریزی با انتقاد از تعیین نا عادلانه دستمزد کارگران گفت :افزایش قیمت بسیاری از اقلام مصرفی خانوارهای کارگری قدرت معیشت کارگران به شدت کاهش یافته است به نحوی که تنها هزینه‌ ایاب و ذهاب، خورد و خوراک و اجاره مسکن تمام حقوق کارگران را می‌بلعد و آنها را از دیگر هزینه‌های درمان و تحصیل و رفاهی باز می‌دارد.

ایاب ذهاب، خوراک و مسکن تمام حقوق گارگران را می بلعد

گفتگوی اختصاصی دبیر کانون انجمن های حرف و دبیر انجمن تکنسین های دارویی استان آذربایجان شرقی با  پایگاه خبری "آدینه پرس" در مورد انعکاس مسایل و مشکلات جامعه کارگری و در راس آن مشکلات تکنسین های دارویی استان

دبیر کانون انجمن های صنفی کارگری حرف استان آذربایجان شرقی-دبير انجمن تكنسين هاي داروىي استان آذربايجان شرقي گفت: نرخ تورم و سبد معیشت خانوار دو مولفه اصلی تعیین دستمزد سالانه کارگران به شمار می‌رود. قدرت معیشت کارگران کاهش یافته است .

محسن تبریزی با اشاره به اینکه تورم اعلامی از سوی مراکز رسمی اختلاف بسیاری با سبد معیشت خانوار کارگری دارد حقوق کارگران باید بر اساس تورم سبد معیشتی افزایش یابد نه براساس تورم اعلامی دولت باشد.  سالهاست که دولت  کسری حقوق کارمندان مستقیم خود را با سبد‌های حمایتی پشتیبانی می‌کند اما در ظاهر به صورت رسمی میزان افزایش حقوق را پایین اعلام می‌کند. به عنوان مثال حق مسکنی که کارمندان دولت دریافت می کنند قابل مقایسه با حق مسکنی که کارگران دریافت می‌کنند نیست. معتقد نیستیم زندگی کارمندان تأمین است اما مطمئناً‌مزایایی که جامعه کارمندان دارند قابل مقایسه با جامعه کارگری نیست.

وی ادامه داد دستمزد یکی از موضوعات چالش برانگیز حوزه اشتغال و بازار کار کشور و از اصلی‌ترین دغدغه‌های جامعه کارگری به شمار می‌رود؛ دغدغه‌ای که هیچگاه رضایت خاطر کارگران را فراهم نکرده و نگرانی از نحوه گذران زندگی و تامین معیشت خانوارهای کارگری را به دنبال داشته است.

دبیر کانون انجمن های صنفی کارگری حرف استان آذربایجان شرقی-دبير انجمن تكنسين هاي داروىي استان آذربايجان شرقي گفت:حداقل مزد باید به اندازه‌ای باشد که به طور متوسط زندگی یک خانوار چهارنفره را تأمین کند؛بر اساس ماده 42 قانون کار نیز، حداقل مزد موضوع ماده 41 باید منحصراً به صورت نقدی پرداخت شود و پرداخت‌های غیرنقدی که در قراردادها‌ پیش‌بینی می‌شود به عنوان پرداخت اضافه بر حداقل مزد تلقی می‌شود.

تعیین دستمزدی عادلانه، منطبق با واقعیات روز موجود است به نحوی که معاش کارگران و امکان بهره‌مندی از مزایای درمانی، بهداشتی، آموزشی و حتی رفاهی را برای خانوارهای کارگری فراهم کند. دستمزد سال 97 باید قدرت خرید کارگران را افزایش دهد به نحوی که کارگر بتواند از عهده اداره امور زندگی و مخارج خود و خانواده برآید.

در بحث تعیین دستمزد، حق کارگران آن طور که باید ادا نشده و طی سالهای گذشته ملاک‌های تعیین دستمزد در قانون کار یعنی نرخ تورم بانک مرکزی و سبد هزینه خانوار مورد توجه جدی قرار نگرفته است به گونه‌ای که بعضا دلایلی همچون رکود اقتصادی، شرایط تحریمی، کاهش تولید یا بدهکاری کارفرمایان را مبنای برخی ملاحظات برای تعیین دستمزد قرار می‌دهند.

با توجه به افزایش قیمت بسیاری از اقلام مصرفی خانوارهای کارگری قدرت معیشت کارگران به شدت کاهش یافته است به نحوی که تنها هزینه‌ ایاب و ذهاب، خورد و خوراک و اجاره مسکن تمام حقوق کارگران را می‌بلعد و آنها را از دیگر هزینه‌های درمان و تحصیل و رفاهی باز می‌دارد.

تبریزی افزود: تردیدی نیست که در مورد دستمزد سال 97 باید طبق قانون کار عمل شود و هیچ روش دیگری پذیرفته نیست جز تبعیت از ماده 41 قانون کار که ملاکش نرخ تورم و سبد معیشت خانوار کارگری است. بند 2 ماده 41 مربوط به معیشت کارگران است اما متاسفانه همواره مورد غفلت قرار می‌گیرد

Last modified on شنبه, 21 بهمن 1396

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

نشریه الکترونیکی

درباره پایگاه خبری آدینه پرس

پایگاه خبری آدینه پرس با رتبه‌های برتر کشوری  و استانی در حوزه فرهنگ و پژوهش و اطلاع رسانی از مطالب، مقالات و نظرات ارزنده مخاطبان استقبال می‌نماید.  این مجموعه با داشتن کانون تبلیغاتی (طرح افق)، انتشارات (آی‌تکین) و پایگاه خبری(آدینه پرس) برای ارائه خدمت به ادرات سازمانها و شرکتهای دولتی و خصوصی و... اعلام آمادگی می‌نماید.

پایگاه خبری آدینه پرس

استفاده از اخبار با ذکر منبع " آدینه پرس " مجاز است.

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به پایگاه خبری آدینه پرس می باشد.