آبگیری دو سد و بهره برداری از ۳۳۵۰ هکتار اراضی پایاب به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال

به گزارش آدینه پرس: مهندس یوسف غفارزاده با اعلام این خبر افزود: سد تنظیمی انحرافی قیزقلعه سی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور است، که با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب بر روی رودخانه مرزی ارس احداث شده و سالانه یک میلیارد متر مکعب حقابه ایران از این رودخانه را، که پیش از احداث سد از کشور خارج می شد، قابل استفاده نموده است.
وی افزود: این سد از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی به منظور انحراف آب به کانال پایاب خداآفرین احداث شده و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می کند. دو نیروگاه ۲۰ مگاواتی به منظور تولید انرژی برای دو کشور بر روی این سد احداث شده و بهره برداری از شبکه پایاب سد قیزقلعه سی، موجب آبیاری ۷۴ هزار هکتار در استان های آذربایجان شرقی و اردبیل و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۸۵ هزار نفر در منطقه و شکوفایی اقتصادی در این دو استان خواهد شد.
مدیرعامل آب منطقه ای استان در خصوص پروژه دومی که با حضور وزیر آبگیری خواهد شد، اطلاع داد: پروژه دوم آبگیری سد گردیان است که با مخزنی به حجم ۱۰ میلیون متر مکعب، برای آبیاری ۲۲۰۰ هکتار از اراضی دیمی در شهرستان جلفا احداث شده و با ذخیره آب توسط ایستگاه پمپاژ در فصول غیرزراعی از رود ارس، امکان آبیاری در فصل کشاورزی را فراهم خواهد نمود.
مهندس یوسف غفارزاده اظهار داشت: پروژه سومی که با حضور وزیر نیرو در استان به بهره برداری می رسد، شبکه پایاب یکانات به مساحت ۳۳۵۰ هکتار است که توسط ایستگاه های پمپاژ از طریق رود ارس، در شهرستان مرند سیراب و موجب ایجاد سه هزار شغل مستقیم برای مردم منطقه خواهد شد.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.