;

آداب حضور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی

به گزارش آدینه پرس: محمدمهدی مومنی ها مدرس حوزه سواد رسانه و عملیات روانی در فضای سایبری بیان می کند

 

۱ – ‌‌در خصوص هر مطلب، خبر، فیلم یا عکس در فضای مجازی ابتدا با دیده تردید و شک نگاه کنیم و آنها را فورأ به اشتراک نگذاریم. اول آن را با دقت و تأمل بخوانیم. اگر برای خودمان قابل قبول ، باور پذیر ، معتبر، و آموزنده بود و پس از تشخیص مفید بودن برای دیگران نیز به اشتراک بگذاریم .

 

۲ – قبل از بازنشر هر موضوع در فضای مجازی دقت کنیم منابع مطالب مان ، شخص حقیقی ، حقوقی و مرجع شناخته شده و معتبر وقابل استناد باشد. (مثل خبرگزاری های رسمی و نیمه رسمی کشور)

 

۳- يكي از راههاي شناخت شخصيت ما ، شبكه هاي اجتماعي در فضای مجازی هستند ، پس در خصوص نوع رفتار و مطالب ارسالی دقت لازم را داشته باشیم.

 

۴- حجم خبرهایي را که به اشتراک می‌گذاریم را خودآگاهانه و با وسواس کنترل کنیم و ارزشمند بودن وقت دیگران ، را درنظر بگیریم .

 

۵- مروج شایعات ، مطالب بدون منبع معتبر و خبرهای فیک (جعلی ) نباشیم .

 

۶- گاهی وقتها شایسته است با كم يا زياد كردن کلمات یا جملات، پيام دریافتی ، را اصلاح و يا تكميل و سپس بازنشر نماييم .

 

۷ – گاهی مناسب است فقط مطالعه کننده و تماشاگر باشیم و هیچ و اکنش در قبال پستی که می خوانیم و تماشا می کنیم ، نداشته باشیم .

 

۸- همیشه حواس‌مان باشد که چه مطلب یا تصویر و فیلمی را برای چه کسانی بازنشر می‌کنیم .

 

۹- مطالب متناسب با مخاطب و عنوان و اعضا گروه ، پست کنیم.

 

۱۰- در انتقاد از دیگران إنصاف ، عدالت و احترام وادب را رعایت کنیم و نگاه صرفا سیاسی و جانبدارانه نداشته باشیم و خشمگین نشویم.

 

۱۱- برای انتقاد نسبت به مطالب ارسالی دیگران ،رعایت اخلاق و شان افراد را داشته باشیم و نظرات و عملکرد را منصفانه نقد وبررسی کنیم و شخصیت اشخاص را مورد حمله قرار ندهیم و اگر انتقادی به مطالب ارسالی افراد در گروه داریم بهتر است به صورت خصوصی ارسال کنیم تا اینکه در گروه قرار دهیم.

 

۱۲- در مورد مطالب مرتبط با اشخاص ، آبرو و حریم خصوصی ، حقوق شهروندی و سایر حقوق اشخاص را درنظر داشته باشیم .

 

۱۳- از به اشتراک گذاشتن فیلم و عکسهای شخصی و خصوصی دیگران ( هر که هستند ) ، جدا خودداری کنیم .

 

۱۴- دقت نماییم اشاعه دهنده فساد ، بی اخلاقی ، فحشا ، بی عدالتی ، توجیه کننده ظلم و بی انصافی و … ، نباشیم(حتی در قالب یک جوک و مطلب طنز ).

 

۱۵- از استفاده ابزاری از دین خودداری کرده و مراقب خبرهای جعلی در حوزه دین و مذهب باشیم همچنین خرافه پرستی را تبلیغ و ترویج نکنیم .

 

۱۶- شایسته است در مقابل پست ها و نظرات بی انصافانه ، دروغ پردازانه ، ، ظالمانه ، هوچی گرانه و … اتفاقا واکنش صحیح نشان دهیم و پاسخ مناسب ، تهیه و منتشر کنیم .

 

۱۷- جهت ارتقا سطح فرهنگ جامعه ، خود تولید کننده محتوا در این فضا باشیم مثلا بخش هایی از کتابهای خوب و آموزنده را و یا تصاویر و فیلم های جلب را به اشتراک بگذاریم .

 

۱۸- اشتراک گذارنده خبرها و مطالب خوب ، مثبت ، بشر دوستانه وامید بخش باشیم و درحد ممکن از نشر وباز نشر اخبار و مطالبی که بار منفی دارند و احساس یاس و ناامیدی را به مخاطب ، القا می‌کندخودداری کنیم .

 

۱۹- اگر قصد دارید یک گروه تشکیل دهید، همه کسانی که شماره آنها را دارید و برای شما محترم هستند در گروه عضو نکنید بلکه بر اساس موضوع گروه افراد را انتخاب کنید و از خروج افراد از گروه نیز ناراحت نشوید این حق برای شما در گروه های دیگر نیز هست .

 

۲۰- همواره خداوند سبحان ، وجدان ، اخلاق ، قانون و مرجع عادل و بی طرف را حاضر و ناظر بر اعمال خود بدانیم.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.