;

آذربایجان‌شرقی، رتبه نخست ذخایر معدنی کشور را به خود اختصاص داده است

به گزارش آدینه پرس: مهرانگیز رحمانی در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود عوامل زمین شناسی مساعد ایجاد کننده مجموعه‌ای غنی از ذخایر معدنی در آذربایجان شرقی اظهار کرد: بخش معدن از ارکان توسعه‌ی استان محسوب می‌شود و ذخایر معدنی موجود در این خطه مشتمل بر ۵۲ ماده معدنی در دو حوزه‌ی بهره برداری و اکتشاف هستند.

 

وی ادامه داد: منابع سرشاری از کانی‌های فلزی و راهبردی از قبیل طلا، مس، مولیبدن و منگنز در کنار کانی‌های با ارزش غیر فلزی اعم از سنگ‌های تزئینی، کائولن، نفلین سینیت، سیلیس، پرلیت، دیاتومیت، گچ و پوکه معدنی در آذربایجان شرقی وجود دارد.

 

وی گفت: فرصت‌ها و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری قابل توجهی در بخش معدن آذربایجان شرقی فراهم بوده و این استان همواره بستر جذابی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ورود به عرصه‌ی معدن محسوب می‌شود.

 

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق برای بهره‌گیری از پتانسیل‌های بالقوه نهفته در این حوزه که از الزامات لاینفک توسعه‌ی اقتصادی استان می.باشد، تاکید کرد و افزود: در راستای هدایت صحیح این سرمایه‌های خدادادی به سمت اهداف عالی کشور با محوریت رشد اقتصادی پایدار، توجه ویژه به این بخش ضروری است.

 

وی، مجموع ذخایر قطعی موجود در معادن استان را افزون بر سه میلیارد تن البته به جز نفلین سنیت اعلام کرده و یادآور شد: با توجه به وجود ذخایر فلزی قابل توجهی نظیر مس، طلا، مولیبدن و آهن در استان، زمینه برای تغلیظ کانسنگ‌های معدنی و تولید کنسانتره‌های مختلف و متعاقب آن ایجاد صنایع تبدیلی پایین دستی جهت تکمیل زنجیره تولید فراهم است.

 

رحمانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص ایجاد نهضت کاهش خام‌فروشی و حرکت در این مسیر اضافه کرد: تقویت حوزه‌ی فرآوری مواد معدنی یکی از حساس‌ترین کلید واژه‌های توسعه‌ی پایدار بوده که با تمهیدات پیش‌بینی شده و براساس برنامه.های محوری وزارت صمت در جهت تحقق این امر پیش می‌رویم.

 

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با تاکید بر بر لزوم حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست در کنار معدنکاری به‌عنوان وظیفه‌ای همگانی گفت: با رشد تکنولوژی و امکان بهره‌مندی از روش‌های پیشرفته معدنکاری در کنار استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود برای احقاق حقوق سرمایه‌گذاران، حراست از تمامی منابع الهی از جمله انفال معدنی و محیط زیست میسر خواهد بود.

 

به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، وی اضافه کرد: تا پایان دی امسال ۱۹۷ محدوده دارای پروانه اکتشاف، ۸۸ محدوده دارای گواهی کشف، ۵۴۳ معدن دارای پروانه بهره برداری و ۱۴۰ محدوده دارای مجوز برداشت در استان وجود دارد که در این زمینه مقام اول کشور را به خود اختصاص داده‌ایم.

 

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.