;

آذربایجان شرقی در یک قدمی بحران‌ سالمندی قرار دارد

آدینه پرس:دکتر زهرا کوهی؛ استان آذربایجان شرقی رتبه ششم سالمندی در کشور را دارد.خبرنگاران و فعالان فرهنگی در نشر و گسترش فرهنگ نقش دارند باید به موضوع حمایت از خانواده و جوانی جمعیت توجه ویژه داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس: مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی: پیری جمعیت  یکی از مهمترین چالش‌های دنیای امروز می باشد. کشور ما هم به سوی سالمندی می رود و استان آذربایجان شرقی رتبه ششم سالمندی کشور را به خود اختصاص داده است.

دکتر زهرا کوهی در گفتگو با خبرنگاران ضمن تبریک میلاد حضرت زینب و روز پرستار به بزرگترین رسالت حضرت زینب که پیام رساندن واژه به واژه عاشورا بود اشاره کرد و گفت: کار خبرنگاران هم پیام رسانی است در نشر و گسترش فرهنگ نقش دارند خداوند به قلم این چهره های فرهنگی و اجتماعی، برکت و توان دهد. تا در راستای فرهنگ‌سازی و اصلاح و نگرش مردم توجه ویژه داشته باشند. از ضرورت‌های مهم حال حاضر کشور که نیاز به فرهنگ سازی دارد ازدواج آسان و فرزندآوری است که خبرنگاران و اهل قلم می توانند نقش اساسی در فرهنگ سازی ایفا کنند.

وی در ادامه به فعالیت های حوزه خانواده و زنان اشاره کرد و گفت: یکی از بحث‌های مهم حمایت از بانوان کارآفرین هست در کارگروه تخصص بحث اشتغال و اقتصاد خانواده محور مطرح شده و توانمند سازی بانوان و هفته پژوهش و جشنواره رینوتکس از فعالیت های انجام یافته در حوزه زنان و خانواده می باشد.
مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی؛ابلاغ اجرای بحث جوانی جمعیت  به دلیل تصویب و تخصیص بودجه به سازمان ها زمانبر بود با تاخیر به ادارات و سازمان ها و بانک ها ایلاغ شد.

وی توضیح داد : با پیگیری استاندار محترم و معاون عمرانی از زمان اجرای این طرح در استان آذربایجان شرقی یک هزارو ۲۰۰ قطعه زمین به خانوارهای سه و بیشتر فرزند دارند واگذار شده که حداکثر متراژ قطعات  ۲۰۰متر می باشد و استان آدربایجان شرقی در اجرای این طرح رتبه زیر ۱۰ کشور را به خود اختصاص داده.

 

میانگین فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند در استان ۵ سال است

کوهی گفت: میانگین فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند در استان ۵ سال است. مسایل اقتصادی ،الگوهای نامناسب، تجمل گرایی و … از جمله علت های موثر در کاهش ازدواج و فرزندآوری در جامعه است. دستگاه ها فرهنگی و پدران و مادران با حمایت از زوج های جوان، آنان را به فرزندآوری و جوانی جمعیت تشویق کنند.

 

تخصیص وام ۵۰۰ میلیونی تومانی به ازدواج دهه شصتی ها

وی به تشویق و ترغیب دختران و پسران متولد دهه ۶۰ از سوی دولت به تشکیل خانواده، اقدام به طرح ریزی و اجرای برنامه تسهیل ازدواج جوانان متولد دهه ٦٠ در روستاها و شهرهای زیر بیست هزار اشاره کرد و گفت.سقف ۱۰۰ میلیون تومانی تسهیلات ازدواج، ‌خرید اقساطی جهیزیه به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان و وام اشتغال ۲۰۰ میلیون تومان و علاوه بر تسهیلات مصوب بانک مرکزی بابت ازدواج و فرزند آوری از جمله این تسهیلات است.

تخصیص زمین رایگان به خانواده‌های دارای ۳ فرزند و بیشتر است و متراژ قطعات زمین های واگذار شده حداکثر ۲۰۰متر می باشد.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی اضافه کرد طبق ماده ۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت،متولی واگذاری زمین در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت بنیاد مسکن و در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت راه و شهرسازی است.

شرایط واگذاری زمین چیست؟

برای ثبت نام در این طرح خانواده ها به وبسایت saman.mrud.ir مراجعه کنند. همچنین عزیزان در نظر داشته باشند که سبز بودن فرم ج، از شرایط ثبت نام در این طرح نیست.

وی تاکید کرد باید همه فرزندان از یک مادر باشند تا بتوانند از این طرح استفاده کنند. وی ادامه داد از خانوارهای دارای سه فرزند هزینه آماده سازی دریافت می شود، ولی از خانوارهایی که چهار فرزند یا بیشتر دارند هزینه ای برای آماده سازی دریافت نخواهد شد.
مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه جمعیت تبریز بالای ۵۰۰ هزار نفر است، گفت:با توجه به اینکه در شهر تبریز مشکل واگذاری زمین داشتیم از زمین های شهر جدید سهند و زمین های شهید صیادی و شهرهای حومه در تامین زمین استفاده کردیم.

وام فرزندآوری به همه فرزندان تعلق می گیرد

 

دکتر کوهی با اشاره به اینکه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزندآوری یکی از اولویت‌های حمایت از خانواده و فرزندآوری در نظر گرفته شده است گفت :  وام فرزندآوری برای فرزند اول تا پنجم و حتی بالاتر نیز اختصاص می یابد در واقع وام به همه فرزندان تعلق می گیرد.

کوهی، میزان وام برای فرزند اول را ۳۰۰ میلیون ریال، فرزند دوم ۶۰۰ میلیون ریال، فرزند سوم ۹۰۰ میلیون ریال، چهارم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و پنجم و بالاتر را یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی از وضعیت پرداخت وام ها انتقاد کرد و گفت امیدواریم بانک ها همکاری خوبی نسبت به تسهیلات تشویقی داشته باشند.

وی همچنین اظهار کرد: بنیاد ۱۵ خرداد موضوع جوانی جمعیت را سرلوحه کار خود قرار داده و با بسته حمایتی هدیه به مادر به تعداد فرزندان، اهدای بسته حمایتی به ازای هر یک از فرزندان، تأمین پوشک از این طرح حمایت می کند. همچنین دولت ار خانواده های دارای دوقلو،سه قلو و بیشتر نیز حمایت های مختلفی انجام می دهد که از جمله هزینه های درمانی و مددکاری آن ها را تامین می کند. معاونت درمان علوم پزشکی در اجرای طرح جوانی جمعیت همکاری خوبی داشته.

وی افزود: برای شاغلین در دستگاه‌های اجرایی و اداری جهت ازدواج و فرزندآوری سیاست‌های تشویقی نیز در نظر گرفته شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.