;

آزاد سازی خرمشهر، گویای مقاومت در دفاع از ایران

به گزارش آدینه پرس، امروز سوم خرداد، سی و نهمین سالگرد آزادسازی خرمشهر و جلوه گویایی از تاریخ دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه مردم ایران است. شهر مقاوم خیزی که پس از ۳۵ روز پایداری در ۴ آبان ۱۳۵۹ به اشغال دشمن درآمد اما سرانجام با ایثار و شهادت و از خودگذشتگی زنان و مردان غیور ایران زمین، پس از ۵۷۸ روز، در سوم خرداد ۶۱ از چنگال متجاوزان آزاد شد.

 

آزاد سازی خرمشهر در حقیقت یکی از اهداف عملیات بیت‌المقدس بود که از نیمه شب دهم اردیبهشت ۱۳۶۱ با اهداف استراتژیک و تاکتیکی بیرون راندن نیروهای متجاوز به پشت مرزهای بین‌المللی، نشان دادن برتری قدرت سیاسی‌- نظامی و اجتماعی جمهوری اسلامی به عراق و حامیان او در منطقه، انهدام نیروهای متجاوز در منطقه بین غرب کارون تا خط مرزی و آزادسازی خرمشهر از اشغال متجاوزان آغاز شد و با وارد کردن ضربات سهمگین به توان رزمی و روحی نیروهای عراقی در سوم خرداد و با آزادسازی بخشی از حساس ترین مناطق خوزستان و خرمشهر خاتمه یافت.

 

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط سازمان حفظ نشر آثار دفاع مقدس، در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نفر نیروی عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند.

 

ایران در جریان عملیات ۲۶ روزه بیت‌المقدس که به آزادی خرمشهر انجامید ۶هزار شهید و ۲۴ هزار مجروح داد؛ هزینه ای که در اصل تنها برای آزادسازی خرمشهر پرداخت نشد بلکه روز آزادسازی ارزش های ملی و انسانی و مقابله با تجاوز بود.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.