ارزش افزوده محصول فرآوری شده زغال اخته ۳ برابر فروش محصول خام است

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: ارزش افزوده محصول فرآوری شده زغال اخته 3 برابر فروش محصول خام است.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، محمد باقر بی پروا در گفتگو با خبرنگاران در ارتباط با سطح زیر کشت و تولید محصول زغال اخته در استان آذربایجان شرقی گفت: کل سطح زیر کشت زغال اخته استان ۳۱۱ هکتار است که شامل ۳۰۱ هکتار باغات بارور و ۱۰ هکتار غیر بارور می باشد.

وی افزود: براساس برآوردهای اولیه میزان تولید محصول زغال اخته در سالجاری بیش از ۱۱۰۰ تن بوده و متوسط عملکرد در واحد سطح ۳٫۵ تن در هکتار می باشد.

بی پروا با بیان اینکه ۲۰ درصد از محصول تولیدی زغال اخته استان مصرف تازه خوری داشته و ۸۰ درصد آن به شربت، ترشی و … تبدیل می شود تاکید نمود: ارزش افزوده محصول فرآوری شده ۳ برابر فروش محصول خام است و مصرف آن هم در بازارهای داخلی و هم در بازار کشورهای همسایه و آسیای میانه صورت می گیرد.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی بعد از استان قزوین حائز رتبه دوم تولید این محصول در کشور است افزود: بیشترین سطح زیر کشت و تولید زغال اخته استان به ترتیب در شهرستانهای هوراند، کلیبر و خداآفرین می باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.