;

ارزیابان یونسکو چهار کاروانسرای آذربایجان‌شرقی را بررسی کردند

به گزارش آدینه پرس:احمد حمزه زاده، روز شنبه در گفت و گویی افزود: این اقدام در راستای ثبت جهانی کاروانسراهای تاریخی یام مرند، خواجه نظر جلفا، جمال‌آباد میانه و گویجه بل از سوی بازرسان سازمان یونسکو – ایکوموس انجام شد.

 

وی اظهار داشت: در این راستا «حسام مهدی» و «چان بینان» از ارزیابان سازمان یونسکو-ایکوموس به همراه «محمدحسن طالبیان» مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و «مصطفی پورعلی» مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی در روزهای ۲۳ و ۲۴ مهر از این کاروانسراها بازدید کردند.

 

حمزه زاده، با بیان اینکه کاروانسراهای یام مرند، خواجه نظر جلفا، جمال‌آباد میانه و گویجه بل نامزد ثبت جهانی در فهرست یونسکو هستند، ادامه داد: ۵۶ کاروانسرای ایران در فهرست یونسکو نامزد ثبت جهانی هستند که از این تعداد چهار کاروانسرا در آذربایجان شرقی واقع شده اند.

 

از کشورمان تاکنون ۲۶ اثر در فهرست یونسکو ثبت شده اند که از این تعداد مجموعه کلیساهای آذربایجان و بازار تبریز از استان آذربایجان شرقی هستند.

 

سازمان‌ آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) در چهارم نوامبر ۱۹۴۶ تأسیس شد و در شانزدهم نوامبر ۱۹۴۶، چهل و شش کشور از جمله ایران اساسنامه آن را امضا کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.