;

از پهپاد DJI FPV رونمایی شد

آدینه پرس: دی جی آی ساعاتی پیش از پهپاد اف پی وی (DJI FPV) رونمایی کرد که چند روز پیش شاهد فاش شدن ویدئوی جعبه‌گشایی غیررسمی آن بودیم. FPV  به‌طور ویژه برای استفاده در حالت اول شخص ساده شده است و با سرعت زیاد پرواز می‌کند. این نوع پهپاد به‌طور معمول در مسابقات حضور پیدا می‌کند و در زمانی کوتاه ‌به تغییر زاویه‌ی حرکت واکنش نشان می‌دهد. به‌طور کلی بین پهپادهای اول شخص با پهپادهای عادی تفاوت‌های محسوسی وجود دارد.

بر اساس گزارش پتاپیکسل، FPV در وهله‌ی اول پهپاد مسابقه‌ای است؛ اما نقاط ضعفی که به‌طور معمول در پهپادهای این‌چنینی پیدا می‌شوند رفع می‌کند تا قابلیت‌هایی ارائه بدهد که پهپادهای طراحی‌شده برای مسابقه توانایی ارائه‌ی آن‌ها را ندارند.

نخست، پهپاد DJI FPV به ‌لطف بهره‌مندی از فناوری اختصاصی OcuSync تجربه‌ی دیداری بهتری از دیگر پهپادهای مسابقه‌ای ارائه می‌دهد. FPV دارای دید اول شخص با تأخیر بسیار کم و کیفیت بالا است تا فردی که پهپاد را کنترل می‌کند، بتواند به‌سرعت نحوه‌ی حرکت را تغییر بدهد و پهپاد را در مسیرهای مختلف پیش ببرد. به ‌لطف باکیفیت بودن تصویر، خلبان می‌تواند جزئیات پرواز را واضح‌تر ببیند.

دی جی آی در بیانیه‌ای که برای رسانه‌ها ارسال کرده است، می‌نویسد DJI FPV با استفاده از جدیدترین فناوری در حوزه‌ی انتقال محتوای HD، به شما امکان می‌دهد دنیا را به شیوه‌ای جدید ببینید. مطابق گفته‌ی DJI، خلبان‌های پهپاد می‌توانند با استفاده از عینک مخصوص با نام Goggles V2، محتوای ویدئویی را با کیفیت بالا، از فاصله‌ی دور و با تأخیر پایین مشاهده کنند. DJI می‌گوید سیستم ارتباط بی‌سیم این پهپاد بی‌همتا است.

پهپاد FPV می‌تواند به حداکثر سرعت ۸۷ مایل‌ بر ساعت (۱۴۰ کیلومتر بر ساعت) دست پیدا کند و در عرض تنها دو ثانیه سرعتش را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. DJI می‌گوید سیستم به‌کاررفته در پهپاد باعث می‌شود DJI FPV گستره‌ی انتقال داده‌ی ۱۰ کیلومتر را پوشش بدهد، فرکانس‌های دوگانه را به‌صورت خودکار عوض کند، به نرخ بیت ۵۰ مگابیت‌ بر ثانیه دست یابد و سراغ استفاده از تکنیک‌هایی برود تا سیگنال ارسال‌شده از آن به عینک خلبان، مختل نشود.

پهپادهای اول شخص امروزی به‌طور معمول از سیستمی استفاده می‌کنند که وضوح بسیار پایین‌تری دارند. DJI امیدوار است فناوری به‌کاررفته در پهپاد FPV بتواند در عین ارائه‌ی وضوح بالا، تأخیر بسیار کمی به‌ همراه بیاورد. DJI می‌گوید FPV ثابت می‌کند که سیگنال دیجیتال از لحاظ کم بودن تأخیر می‌تواند در حد و اندازه‌ی سیستم آنالوگ مؤثر باشد و در همین حال تجربه‌ی دیداری بسیار بهتری ارائه بدهد.

DJI می‌گوید خلبان می‌تواند چندین حالت دیداری را انتخاب کند که یکی از آن‌ها حالت استاندارد HD با تأخیر کم است. این حالت محتوای ویدئویی را با وضوح ۱۴۴۰‌ در ۸۱۰ پیکسل و نرخ ۶۰ یا ۵۰ فریم ‌بر ثانیه منتقل می‌کند. در حالت ۶۰ فریم ‌بر ثانیه، زاویه‌ی دید به ۱۴۲ درجه می‌رسد؛ ولی در حالت ۵۰ فریم‌ بر ثانیه، زاویه‌ی دید ۱۵۰ درجه است. ‌‌هنگام استفاده از حالت استاندارد HD با تأخیر کم، تأخیر به ۴۰ میلی‌ثانیه می‌رسد. 

دومین حالت، Smooth است که دستیابی به نرخ فریم بالاتر را ممکن می‌کند تا ویدئوی نهایی ظاهر سینمایی‌تری داشته باشد. در حالت Smooth تأخیر به ۲۸ میلی‌ثانیه کاهش پیدا می‌کند، وضوح ۱۴۴۰ در ۸۱۰ پیکسل و نرخ فریم ۱۲۰ فریم‌ بر ثانیه است و زاویه‌ی دید ۱۴۲ درجه‌ای ارائه می‌شود. در همین حالت اگر نرخ فریم به ۱۰۰ فریم‌ بر ثانیه برسد، زاویه‌ی دید ۱۵۰ درجه می‌شود. سومین حالت، Audience است. در این حالت خلبان می‌تواند ویدئوی پهپاد را با حداکثر هشت عینک مخصوص دیگر به ‌اشتراک بگذارد.

ن/۶۶

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.