;

استاندار آذربایجان شرقی: آماده گسترش همکاری با جمهوری آذربایجان هستیم

به گزارش آدینه پرس:محمدرضا پورمحمدی روز دوشنبه در جشن پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سدهای ارس و میل مغان با اشاره به اشتراک های فرهنگی، دینی و تاریخی مردم کشورمان با جمهوری آذربایجان گفت: به لحاظ اقتصادی هم ظرفیت‌های مناسبی برای همکاری وجود دارد.

 

وی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه های متعددی برای تسهیل تجارت بین ۲ کشور منعقدشده‌ است، گفت: در حال حاضر روابط ما با کشور برادر، آذربایجان در سطح بهتری نسبت به هشت سال قبل قرار دارد.

 

پورمحمدی خاطرنشان کرد: در سه‌سال گذشته بیش از پنج دیدار دو جانبه میان روسای جمهور دو دولت انجام پذیرفته است و مقامات و وزرای طرفین برای گسترش سطح روابط، دیدارهای زیادی داشته اند که از ثمرات آن می‌توان به قراردادهای مشارکت برای تأسیس کارخانه خودروسازی، تولید دارو و قراردادهای حوزه‌های نفت، گاز، برق و راه‌آهن اشاره کرد باید همکاری در همه حوزه ها علمی، فرهنگی صنعتی و فناوری های نو گسترش داد.

 

استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: با اتمام جنگ قره باغ و توافق برای ایجاد صلح پایدار در منطقه، فرصت خوبی برای گسترش صلح در منطقه و همکاری همه کشورها فراهم شده است.

 

وی گفت: امروز در پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سدهای ارس و میل مغان بر روی رودخانه ای جمع شده ایم که بیش از یک رود معنا دارد، زیرا هم ثروتی فرهنگی و هم شریان حیاتی اقتصاد این مردمان است.

 

جشن ۵۰ سالگی همکاری های آبی ایران و جمهوری آذربایجان در بهره برداری مشترک از آب سدهای ارس و میل مغان امروز دوشنبه با حضور وزیر نیروی کشورمان و نخست وزیر جمهوری خودمختار نخجوان آغاز شد.

 

ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور مسلمان و همسایه به واسطه رودخانه ارس مرز مشترک دارند که مرز دوستی محسوب می شود و بر روی آن تاکنون سدهای های اصلی ارس به ظرفیت ۱/۲ میلیارد مترمکعب و خداآفرین با گنجایش ۱.۶ میلیارد مترمکعب احداث شده و در حال بهره برداری هستند.

 

همچنین سدهای تنظیمی و انحرافی «میل مغان» در استان اردبیل با ۳۲ میلیون مترمکعب ظرفیت و «قیز قلعه سی» در آذربایجان شرقی با ۶۰ میلیون مترمکعب گنجایش، بر روی رودخانه مرزی ارس با هدف توسعه کشاورزی در اراضی پایاب با همکاری ایران و جمهوری آذربایجان احداث شده است.

 

امروز با حضور وزیر نیرو آبگیری سد قیزقلعه سی در شهرستان خداآفرین و سد گردیان در شهرستان جلفا و بهره برداری شبکه پایاب یکانات شهرستان مرند آغاز شد.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.