اشک چشم مبتلایان به کرونا آلوده به ویروس است

رئیس بیمارستان طرفه با اشاره به اینکه اشک بیماران مبتلا به کرونا می‌تواند آلوده به ویروس باشد، گفت: براساس تحقیقات محققان این بیمارستان هفت درصد از ترشحات اشک چشم این بیماران آلوده است.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، سعید کریمی، با اشاره به وضعیت خدمت رسانی بیمارستان طرفه همزمان با شیوع پاندمی کرونا اظهار کرد: از ابتدای اسفندماه که ویروس کرونا گسترش پیدا کرد، بیمارستان طرفه پذیرش و ارائه خدمت به بیماران کرونایی را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان این که بحران کرونا خدمات غیر اورژانسی در بیمارستان طرفه را متوقف کرد افزود: حدود دو ماه تمام خدمات این بیمارستان فقط به بیماران کرونایی ارائه شد.

کریمی با تاکید براین که هیچ خدمت اورژانسی به بیماران مبتلا به مشکلات چشمی در بیمارستان طرفه تاکنون متوقف نشده، خاطرنشان کرد: صرفاً در بازه زمانی دوماهه درمان‌های انتخابی متوقف و محدود شد.

رئیس بیمارستان طرفه از پذیرش بیش از ۸۰۰ بیمار مبتلا به کووید در بازه زمانی دوماهه در این بیمارستان خبر داد و گفت: با آغاز پاندمی کرونا سه بیمارستان در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان بیمارستان معین برای ارجاع و پذیرش مبتلایان به کرونا معرفی شدند که یکی از بیمارستانها، بیمارستان طرفه بود به شکلی که این بیمارستان روزانه بیش از ۳۰۰ نفر را با نشانه‌های مشکوک ابتلاء به کرونا تحت درمان و غربالگری قرار داد.

وی اظهار کرد: از پایان فروردین با تصمیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کاهش بیماران کرونایی بیمارستان طرفه از بخش معین کرونا خارج و فعالیت‌های عادی را از سر گرفت.

کریمی با اشاره به اختصاص صد درصدی بخش‌های مختلف بیمارستان طرفه به بیماران کرونایی و ضرورت تأمین تجهیزات درمانی خاطرنشان کرد: با آغاز پاندمی کرونا مصرف دستگاه‌های اکسیژن رسان در درمان بیماران بدحال به حدی بالا رفته بود که علاوه بر استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی از کپسول‌های اکسیژن نیز استفاده می‌کردیم.

وی در ادامه یکی دیگر از مشکلات بیمارستانها و مراکز درمانی با شیوع کرونا را کمبود نیروی انسانی خصوصاً در حوزه پرستاری دانست و عنوان کرد: با بکارگیری پرستاران و نیروهای بهداشتی درمانی داوطلب حجم زیادی از نیازهای مربوط به نیروی انسانی مرتفع شد.

رئیس بیمارستان طرفه با اشاره به این که درمان مبتلایان به ویروس کرونا به تخصص‌های مختلف از جمله عفونی، ریه و آی سی یو نیازمند است، همکاری بین بخشی دانشگاه در حوزه‌های مختلف باهدف تأمین کادر متخصص درمان را ستودنی توصیف کرد.

رئیس بیمارستان طرفه با اشاره به این که یکی از عارضه‌های ویروس کرونا ایجاد ورم ملتحمه است خاطرنشان کرد: در این عارضه بیمار دچار اشک ریزی و قرمزی چشم می‌شود که باید در صورت بروز چنین علامتی به بیمارستان مراجعه شود.

وی با بیان این که طبق تحقیقاتی که در بیمارستان طرفه انجام شده، اشک بیماران مبتلا به کرونا می‌تواند تا هفت درصد آلوده به ویروس باشد توضیح داد: در این بیمارستان در بین بیمارانی که در بیمارستان بستری بودند کار تحقیقاتی انجام شد، به این شکل که همزمان تست PCRاز حلق بیمار و اشک چشم مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس مرکز پزشکی آموزشی درمانی طرفه تصریح کرد: بر اساس تحقیقات محققان این بیمارستان هفت درصد از بیمارانی که هیچ علائم چشمی نداشتند و ابتلای آنها به کرونا تأیید شده بود، زمانیکه اشک آنها را مورد آزمایش قرار دادیم متوجه شدیم که اشک چشم این افراد حاوی ترشحات آلوده به ویروس کرونا است.

کریمی با بیان این که نتایج تحقیقات گواه این مهم است که هرگونه ترشحات بیمار کرونایی باید به صورت کاملاً بهداشتی دفع شود گفت: به طور مثال اگر بیمار مبتلا به کووید اشک خود را با دستمال کاغذی خشک کند و آن را رها کند می‌تواند به میزان قابل توجهی باعث انتقال ویروس به سایرین شود.

وی از استناد محققان و پزشکان جهانی به نتایج تحقیقات پژوهشگران این بیمارستان درباره میزان سرایت پذیری اشک چشم بیمارن کرونایی خبر داد و گفت: به نتایج این تحقیقات ۳۲ بار در مجلات معتبر بین المللی استناد شده است.

رئیس بیمارستان طرفه با تاکید بر این که یکی دیگر از عارضه‌های کرونا می‌تواند ایجاد انسداد عروقی چشمی باشد افزود: این عارضه نیاز به درمان‌های اورژانسی دارد که در صورت عدم مراجعه به موقع می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کند.

وی با بیان این که در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا، خیرین حوزه سلامت تعداد زیادی ماسک و تجهیزات کمک درمانی همانند دستگاه اکسیژن رسان و ونتیلاتور به بیمارستان اهدا کردند عنوان کرد: گروه‌های جهادی و خیرین حوزه سلامت خدمات ویژه ای را باهدف تأمین منابع مورد نیاز و کاهش بار بیماری انجام دادند.

کریمی ضمن یادآوری رشادت‌های مدافعان سلامت در بحران کرونا افزود: در شرایط سخت و دشوار کرونایی کادر بهداشت و درمان حماسه آفرینی‌ها کردند که هر گز از یاد و خاطره مردم ایران پاک نخواهد شد.

رئیس بیمارستان طرفه درباره وضعیت خدمت رسانی در این بیمارستان نیز توضیح داد: در حال حاضر بیشترین تمرکز بیمارستان طرفه در حوزه درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های چشمی است ولی در عین حال این بیمارستان به بیماران کرونایی نیز در قالب بستری موقت، ارائه خدمات اولیه تشخیصی و یا ارجاع به بیمارستان‌های معین کرونا خدمت رسانی انجام می‌دهد.

کریمی با بیان این که بیمارستان طرفه ارائه خدمات تخصصی در حوزه چشم پزشکی را در دستور کار دارد گفت: تقریباً از اردیبهشت ماه این بیمارستان بیمار کرونایی را پذیرش نکرده و لازم است افرادی که دچار مشکلاتی همچون بیماری‌های چشمی، قلبی و روماتیسمی هستند برای درمان خود هر چه سریع‌تر اقدام کنند، چرا که تأخیر در درمان بسیاری از بیماری‌های چشمی عوارض جبران‌ناپذیری دارد.

وی با بیان این که غربالگری کرونا قبل از هرگونه عمل جراحی در این بیمارستان با دقت و وسواس زیاد انجام می‌شود تاکید کرد: در این بیمارستان قبل از انجام هر گونه عمل جراحی بیماران از نظر ابتلاء به کرونا مورد بررسی قرار می‌گیرند و در ادامه درمان‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن و بیشتر به صورت سرپایی ارائه می‌شود.

رئیس بیمارستان طرفه تقویت زیرساخت‌ها را برای بهبود ارائه خدمت رسانی خصوصاً در بحران‌ها خواستار شد و گفت: با توجه به این که امکانات سخت افزاری بسیاری از بیمارستانها فرسوده و نیاز به بازسازی دارد، باید این روند در کوتاه‌ترین زمان ممکن اصلاح شود.

جذب نیروهای پرستاری، تکمیل کادر درمان و تقویت ارتباط بین بخشی از دیگر مواردی بود که دکتر کریمی ضرورت توجه به آن را مورد تاکید قرار داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.