اعطای نشان شهریار مشوقی برای معرفی زبان و ادب فارسی است

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به غنای فرهنگ و ادب ایران زمین، گفت: اعطای جایزه ارزشمند «نشان شهریار» برای پژوهشگران خارجی مشوقی برای شناخت و معرفی زبان و ادب فارسی برای تمام جهانیان است.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، ناصر کنعانی در مراسم هفتمین دوره اعطای جایزه «نشان شهریار» به برگزیدگان در دانشگاه تبریز، اظهار کرد: پاسداشت مفاخر و شخصیت های ادبی و علمی در کشور نشان برجسته ای از اقبال و توجه به داشته های فرهنگی کشور است.

 

وی با اشاره به مقام علمی و ادبی و شعری استاد شهریار خاطرنشان کرد: استاد شهریار بدون تردید یکی از نام آواران عرصه فرهنگ، زبان و ادب فارسی است و به همین علت در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به منظور ارج نهادن به جایگاه این شاعر بزرگ روز ۲۷ شهریور سالروز درگذشت وی را به روز ملی شعر و ادب فارسی نامگذاری کرده اند.

 

زبان و ادب فارسی عامل وحدت بخش ایرانیان است

 

کنعانی زبان و ادب فارسی را یکی از مهمترین عناصر هویت و عامل وحدت بخش ایرانیان دانست و گفت: زبان فارسی نه تنها از مرزهای جغرافیایی کشور عبور کرده بلکه در ورای مرزهای سیاسی در آسیای مرکزی، شبه قاره هند، شمال افریقا و بالکان جایگاه تاریخی ویژه ای دارد.

 

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه بی تردید زبان فارسی عامل دوستی و وحدت این مرز و بوم است، افزود: حتی مهاجمان به این کشور در دوره مغولان نیز همین که با زبان و ادب فارسی آشنا شدند شیفته این زبان شده و مغلوب فرهنگ و ادب غنی ایران شدند.

 

کنعانی آثار فارسی باستانی به جای مانده را گواهی بر عظمت و غنای تاریخی زبان و ادب فارسی عنوان کرد و گفت: جایزه جهانی «نشان شهریار» نشانه ای گویا از تجلیل خالقان آثار ارزشمند بدیع فارسی بوده و این اقدام برای رشد و شکوفایی ادبیات فارسی و حمایت از پژوهشگران عرصه ادب و فرهنگ فارسی در سراسر جهان است.

 

وی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه ایران نیز با توجه به رسالت و وظیفه خویش در حمایت از گسترش زبان فارسی اهتمام خود را بر پشتیبانی از تمام ایران شناسان و فعالان فرهنگ ایرانی در خارج از کشور قرار داده است.

 

 

جدیدترین اخبار را در آدینه پرس دنبال کنید

 

شهریار شاعری فراملی است

 

رییس دانشگاه تبریز نیز با بیان اینکه صحبت درباره شهریار سخت است، اظهار کرد: سرزمین ایران مهد علم و دانش و خردورزی با پیشینه طولانی است و ادبا و شاعران زیادی بر تارک این سرزمین می درخشند.

 

صفر نصراله زاده با بیان اینکه ترکیب معجونی از اقوام و فرهنگ ها در ایران وجود دارد، گفت: سالیان درازی این اقوام و فرهنگ ها با آرامش و نیکی در کنار هم زندگی می کنند.

 

رییس دانشگاه تبریز شهریار را حلقه وصل تمام فرهنگ های ایران دانست و افزود: شهریار شاعری فراملی است و دایره نفوذ شعر شهریار در کشورهای همسایه و خاور دور نیز چشمگیر است.

 

وی خاطرنشان کرد: به آذربایجان و تبریز افتخار می کنیم زیرا که شعرا و ادبای بزرگی از این خطه برخاسته و خاک این سرزمین شاعران بزرگی در دل خود دارد.

 

هفتمین «نشان شهریار» به چهار پژوهشگر از کشور ترکیه، ۲ پژوهشگر از ارمنستان و یک پژوهشگر ایرانی اعطا شد.

 

این افراد عبارتند از دکتر «اوزکان دایی»، دکتر «آسمان گوکهان»، دکتر برنا کارگوزاوغلو، دکتر بولنت چاکماک از ترکیه، «گارنیک گوری کیان» و دکتر «آسا طوریان» از ارمنستان و دکتر مسعود صدر محمدی از ایران که موفق به اخذ نشان شهریار شدند.

 

این نشان علمی و ادبی با رویکرد محوری دیپلماسی فرهنگی به پژوهشگران زبان، ادب و تمدن ایرانی اعطا می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.