افتتاح و بهره‌برداری همزمان ۳۲ پروژه بخش کشاورزی آذربایجان شرقی توسط وزیر جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی در سفره یک روزه هیات دولت به استان آذربایجان شرقی، به صورت همزمان ۳۲ پروژه بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی را افتتاح کرد.

به گزارش آدینه پرس، سید جواد ساداتی‌نژاد که در معیت رئیس جمهور و هیات دولت به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است، به صورت همزمان ۳۲ پروژه بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی را افتتاح کرد.

 

اکبر فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: به مناسبت سفر ریاست جمهور و وزیر جهادکشاورزی به استان آذربایجان شرقی، ۳۲ طرح کشاورزی با سرمایه‌گذاری کل ۳ هزار و ۱۲۰میلیارد ریال در استان بهره‌برداری و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

وی از بهره‌برداری از دو پروژه بزرگ در حوزه آب و خاک شامل سامانه‌های نوین آبیاری و شبکه‌های فرعی آبیاری در سطح ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار با سرمایه‌گذاری کل ۹۰۰ میلیارد ریال و تثبیت اشتغال ۱۷۳۰ نفر خبر داد و گفت: در حوزه باغبانی، از ۷ پروژه گلخانه‌ای در شهرستان‌های اهر، مرند و اسکو با سرمایه‌گذاری ۵۲ میلیارد ریال بهره‌برداری شده و عملیات اجرایی ۲ واحد گلخانه شیشه‌ای نیز در شهرستان هریس جمعاً به مساحت ۳۱ هکتار و با اشتغال ۲۲ نفر آغاز شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در حاشیه این سفر همچنین در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی نیز از ۵ کارخانه تولید رب، کنسروهای غیرگوشتی، خوراک دام، بسته بندی گوشت و کشتارگاه بزرگ دام جمعاً با ظرفیت سالانه بیش از ۷۰ هزار تن و سرمایه گذاری یک هزار و۳۹۰ میلیارد ریال و با اشتغال ۳۸۰ نفر بهره برداری به عمل آمد.

وی با بیان اینکه در حوزه امور دام نیز ۳ پروژه پرورش گوسفند داشتی، مرغداری گوشتی و پرورش گاو شیری در شهرستان‌های عجب‌شیر و اهر با سرمایه‌گذاری ۱۸۶ میلیارد ریال مورد بهره‌برداری قرار گرفته و عملیات اجرایی یک واحد گاوداری ۳ هزار رأسی نیز در شهرستان کلیبر جمعاً با اشتغال ۱۵۹ نفر آغاز خواهد شد، افزود: در حوزه امور شیلات و آبزیان پروژه پرورش ریزجلبک اسپیرولینا با ظرفیت ۱۸ تن در سال با سرمایه‌گذاری۳۰ میلیارد ریال افتتاح شده و پروژه پرورش ماهیان سردابی در شهرستان هوراند با ظرفیت ۹۰ تن در سال با اشتغال ۳۰ نفر کلنگ‌زنی شد.

فتحی از افتتاح ۷ پروژه در حوزه امور عشایر شامل احداث پل، مخزن آب، آبشخور و انتقال آب در شهرستان‌های مراغه، سراب، ورزقان، خداآفرین و هوراند جمعاً با سرمایه گذاری ۵۸ میلیارد ریال و ۳۵۴ خانوار بهره بردار و اشتغال ۵۵ نفر خبر دادو گفت: در این سفر همچنین از ۵ پروژه چرخه پرورش و تولید شتر، پایلوت تولید فرآورده های لبنی و مرکز آموزش کودک و روستاها در شهرستان بستان آباد با تثبیت اشتغال ۱۰ نفر در حوزه پروژه‌های مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی به بهره‌برداری رسیده و برنامه‌ریزی‌های لازم جهت ایجاد پارک علم و فناوری جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با سرمایه ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۱۷۰ نفر و ۱۰۰ خانوار بهره‌بردار صورت پذیرفت.

وی در خاتمه گفت: در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری نیز پروژه عملیات مکانیکی کنترل سیلاب، رسوب و تغذیه آبخوان‌ها در شهرستان ورزقان با ظرفیت ۲۷۱۰ متر مکعب با سرمایه کل ۱۲ میلیاردریال و تثبیت اشتغال ۹۰۰ نفر مورد بهره برداری قرار گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.