;

افتتاح ۱۴ پروژه ملي بخش کشاورزي در آذربايجان شرقي توسط وزير جهادکشاورزي

به گزارش آدینه پرس، مهندس اکبر فتحي، رئيس سازمان جهادکشاورزي آذربايجان شرقي در مراسم افتتاح اين پروژه‌ها، اظهار کرد: ۵۰ پروژه در دهه فجر امسال با اعتبار ۲۰۸۸ ميليارد ريال در بخش کشاورزي استان با اشتغالزايي ۳۴۸۲ نفر افتتاح شده است.

وي افزود: امروز نيز به ‌صورت ويدئو کنفرانسي و با حضور وزير جهادکشاورزي ۱۴ مگاپروژه که جزو پروژه‌ هاي ملي نيز به شمار مي‌روند، افتتاح شده که شامل کارخانه خوراک آماده دام با ظرفيت ۲۰ هزار تن، خوراک دام و طيور با ظرفيت ۲۰ هزار تن، پرورش قارچ، بسته بندي خشکبار با ظرفيت ۳۰۰۰ و ۲۰۰۰ تن، بسته بندي پياز داغ و انواع پودرهاي گياهي با ظرفيت ۶۰۰۰ تن، توليد آب آشاميدني و دوغ، پرورش مرغ گوشتي با ظرفيت ۲۰ هزار قطعه، مرغداريهايي با ظرفيت‌هاي ۲۰ هزار و ۱۳ هزار و ۵۰۰ قطعه، ذخيره سازي و نگهداري موادغذايي در دماي بالاي صفر و افتتاح کانال خير سويلمز به طول چهار کيلومتر در شهرستانهاي آذرشهر، بستان آباد، بناب، تبريز، سراب، عجب شير، ملکان و اهر مي‌شود.

وي همچنين گفت: دو پروژه‌ي طرحهاي آبياري تحت فشار به مساحت ۱۶۹۷ هکتار و هشت گلخانه‌ کوچک مقياس به مساحت ۱.۷۲ هکتار نيز در سطح استان به بهره برداري رسيده است.

مهندس فتحي در ادامه با بيان اينکه دهه‌ فجر همواره فرصتي مغتنم براي تبيين دستاوردهاي ادارات است، ادامه داد: در بخش کشاورزي مانند ساير بخشها توفيقات بالايي در طول ۴۳ سال اخير کسب شده و عليرغم افزايش جمعيت و کاهش منابعي چون خاک و آب، با افزايش توليدات محصولات کشاورزي مواجه هستيم.

وي با بيان اينکه گامهاي خوبي در راستاي توليد محصولات صادراتي در استان برداشته شده است، گفت: توليد محصولاتي با کيفيت و در سطح استانداردهاي دنيا در حال افزايش بوده و توفيقات خوبي نيز در اين راستا به دست آورده‌ايم.

رئيس سازمان جهادکشاورزي آذربايجان شرقي با اشاره به اختصاص اعتبار ساليانه به بخش مکانيزاسيون، افزود: عمده کشت ‌هاي موجود به صورت مکانيزه انجام مي‌شوند و اخيراً در حوزه دنباله بندها که عضو اصلي مکانيزاسيون در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات هستند، مورد توجه قرار گرفته‌ است اما لازم است که به اين حوزه توجه بيشتري شود.

وي ادامه داد: در حوزه ضريب مکانيزاسيون کشاورزي ۱۵۰ ميليارد تومان سالانه در آذربايجان شرقي تامين اعتبار مي شود و اکنون کشت کشاورزي به صورت مکانيزه و به کمک تراکتور و کمباين انجام مي شود.

وي با اشاره به دستاوردهاي انقلاب اسلامي در حوزه احداث شبکه‌هاي آبياري و تغيير روشهاي آبياري که منجر به کاهش مصرف آب و تسهيل کشاورزي شده است نيز گفت: در راستاي استفاده از بذور اصلاحي، نهاده‌هاي باکيفيت، به‌زراعي، مهندسي کردن کشاورزي و … شاهد افزايش ۳.۵ برابري توليد محصولات کشاورزي در استان هستيم و اين در حالي است که حوضه‌ درياچه اروميه به ‌عنوان مهمترين حوضه‌ کشت محصولات استان، در حال نابودي بوده و عملاً از دسترس کشاورزي خارج خواهد شد و همچنين با شرايط تغيير اقليمي، تغيير کاربريهاي کشاورزي و … نيز دست و پنجه نرم مي‌کنيم.

مهندس فتحي با بيان اينکه علي رغم تهديدات غذايي و تحريمهاي اقتصادي، سعي شده است در بحث امنيت غذايي، حرفي براي گفتن باشد، اظهار کرد: صنايع تبديلي، جزو اصول مهم تنظيم بازار به شمار مي‌روند که توسعه‌ آن باعث نگهداري محصولات فسادپذير، کاهش خسارات در اين خصوص و تنظيم بازار محصولات در دورانهاي مختلف مي‌شود و امروز ظرفيت نگهداري (در فرايندهاي مختلف) و فراوري پنج ميليون تن محصول کشاورزي را در استان داريم.

وي با اشاره به اينکه اين سازمان وظيفه برگزاري برنامه‌هاي دهه فجر در سطح روستاها و عشاير را دارد، از برگزاري انواع برنامه‌هاي فرهنگي ورزشي، انجام واکسيناسيون رايگان دام‌ها و کمک به واکسيناسيون کرونايي روستانشينان و عشاير سطح استان خبر داد.

رئيس سازمان جهادکشاورزي استان خاطر نشان کرد: با افزايش جمعيت، منابع کاهش يافته، ولي توليدات کشاورزي افزايش داشته و غذاي مورد نياز جامعه هم تامين شده است؛ بيشتر محصولات کشاورزي در کشور به جز ۲ قلم ذرت و سويا که وارداتي است، مازاد و صادرات محور بوده و داراي کيفيت صادراتي هستند.

مهندس فتحي افزود: شبکه هاي آبياري نوين و کانالها و تغيير سيستمهاي آبياري نيز در آذربايجان شرقي توسعه يافته است در حالي که هيچ کدام از موارد ياد شده قبل از انقلاب به هيچ وجه وجود نداشته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.