;

ایجاد بانک اطلاعاتی مراکز شیمیایی آذربایجان‌شرقی ضروری است

آدینه پرس: محمدباقر آقایی روز دوشنبه در جلسه قرارگاه پدافند شیمیایی استان اظهار کرد: قرارگاه پدافند شیمیایی در جهت سامان‌دهی سیستم دفاعی منطقه با رویکرد کاهش خطر و مصون‌سازی زیرساخت‌های شیمیایی راه‌اندازی می شود.

وی گفت: رصد و پایش تهدیدها، آموزش و اطلاع‌رسانی عمومی، امداد و نجات و درمان، نظم و امنیت و اسکان اضطراری در مواقع بحرانی از جمله مأموریت‌های این قرارگاه است.
وی با اشاره به وجود واحدهای صنعتی و تولید مواد شیمیایی در استان،  افزود: علاوه بر این آذربایجان شرقی در چهارراه مواصلاتی ریلی و جاده‌ای کشور قرار دارد و هر روز شاهد تردد محموله‌های شیمیایی و سوختی پرخطر از این استان هستیم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: حراست و حفاظت از زیرساخت‌های کشور در کنار مراقبت از جان و مال آحاد مردم از اولویت‌های اصلی و محوری پدافند غیرعامل است.

وی افزایش تاب‌آوری را رویکرد محوری حوزه پدافند غیرعامل دانست و افزود: برای تحقق این اهداف و رویکردها باید آسیب‌ها و تهدیدها در تمامی حوزه‌ها شناسایی و احصا شده و برای رفع آن‌ها راهکارهای مناسب اتخاذ شود.

آقایی فرهنگ سازی و تلاش در جهت افزایش تاب آوری و تداوم فعالیت‌های اساسی کشور را جزو برنامه های اولویت‌ دار حوزه پدافند غیرعامل اعلام و اضافه کرد: در این راستا به شدت نیازمند همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در بخش های دولتی و غیردولتی و نیز همراهی رسانه ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه نیازمند همراهی رسانه ها برای آگاهسازی و آموزش مردم در حوزه های مختلف پدافندغیرعامل هستیم، گفت: از ایجاد رسانه تخصصی در حوزه پدافند شیمایی حمایت می کنیم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه فرهنگ‌سازی و ارتقای مصونیت از اولویت‌های حوزه پدافند شیمیایی است، افزود:  دو رسانه تخصصی در حوزه پدافند کالبدی و پدافند اقتصادی در استان تشکیل شده که امیدواریم نقش بسزایی در آگاه سازی و آموزش عمومی ایفا کنند.

وی گفت: همچنین در سه ماهه نخست سال آینده رزمایش شیمیایی در یکی از شهرک های صنعتی استان با مشارکت تمامی دستگاه های اجرایی و اعضای کارگروه پدافند شیمایی برای آمادگی برای مواجه با مواقع بحرانی و خطرات پیش بینی نشده برگزار می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.