بازدید «الهام علی اف» از مناطق آزاد شده در جنگ قره باغ

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان از چندین شهر و روستا که در خلال جنگ قره باغ از کنترل جمهوری ارمنستان آزاد شده است بازدید کرد.

آدینه پرس: «الهام علی‌اف»، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان از شهرهای فضولی، زنگیلان، لاچین و جبرئیل که پس از جنگ قره باغ از کنترل جمهوری ارمنستان آزاد شده است بازدید کرد.

براساس گزارش خبرگزاری آناتولی، علی اف در جریان بازید از برخی مناطق روستایی در قره باغ کوهستانی، ضمن تاکید بر لزوم بازسازی فوری منازل مناطق آزاد شده، تصریح کرد که در دوران اشغال جنگل‌های منطقه به دست ارمنی‌ها به آتش کشیده شده است.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با اشاره به آماده بودن طرحهای بازسازی افزود: متعاقب آن بلافاصله کارهای بازسازی شروع خواهد شد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه ۲۴ آبان (نهم نوامبر) ، بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند. براساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی در قره باغ، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شد. روسیه نیز طی این مدت، به عنوان حافظ آتش بس نیروهای پاسدار صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.