بازگشت کارخانه بلبرینگ‌سازی ورشکسته به چرخه تولید/ این کارخانه چرخ‌های صنعت ایران را می‌چرخاند

چرخ‌های بزرگترین و تنها تولیدکننده انحصاری انواع بلبرینگ و رولر در کشور(تبریز) پس از هشت سال رکود و ورشکستگی با گذر از بحران‌های متعدد به صدا درآمده و حالا با جذب نیروهای جدید در حال برگشت به جایگاه خود است.

آدینه پرس: قائم مقام مدیرعامل کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز گفت: در طول یک سال و پنج ماه گذشته تلاش کردیم با جذب ۱۱۴ نفر نیروهای کاربلد و متخصص، تولید محصولاتی باکیفیت و اتخاذ تدابیری چون الصاق نشان اصالت کالا، بلبرینگ‌سازی را به جایگاه قبلی خود بازگردانیم.

علی نواداد که پس از واگذاری کارخانه به بخش خصوصی در ۱۵ مهر ۹۸، برای احیا و تثبیت شرایط این واحد منصوب شده است، در خصوص شرایط فعلی این کارخانه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: ما بلبرینگ‌سازی را در حالی با ۱۶۳ نفر نیروی انسانی و تولید صفر تحویل گرفتیم که معوقات مربوط به شاغلان و مطالبات ۵۰ نفر از بازنشستگان در سال‌های گذشته نیز وجود داشت که در فاز اول تسویه حساب کامل با ۲۰ بازنشسته و بقیه  30 درصد پرداختی و در فاز دوم تسویه حساب کامل با ۱۰ بازنشسته و بقیه ۵۰ درصد پرداختی و در فاز سوم تا پایان اسفند تمام مطالبات بازنشستگان محترم تسویه حساب می‌شود.

وی به استفاده از تنها چهار درصد ظرفیت بلبرینگ‌سازی تبریز در سال‌های ۹۶ و ۹۷ اشاره و تصریح می‌کند: این میزان نیز معطوف به برچسب‌زنی محصولات نامرغوب وارداتی و توزیع آن به‌نام بلبرینگ‌سازی ایران و نتیجه آن نیز خدشه به نامی تجاری بوده که روزگاری نبض بازار بلبرینگ کشور را در حضور رقبای بنام آلمانی، ژاپنی و سوئدی در دست داشته است.

نواداد تاکید کرد: با این حال در حدود یک سال و پنج ماه گذشته تلاش کرده‌ایم با جذب ۱۱۴ نفر نیروی جدید و تولید محصولاتی با کیفیت سابق و اتخاذ تدابیری چون الصاق نشان اصالت کالا، بلبرینگ‌سازی تبریز را به جایگاه قبلی خود بازگردانیم، هر چند که با وجود تعداد زیادی محصولات بی‌کیفیت با نام بلبرینگ‌سازی که در دوره‌های مدیریت های قبلی وارد بازار شده، کاری دشوار، زمان‌بر و هزینه‌زاست.

تولید ۲۴ نوع بلبرینگ

 قائم مقام مدیرعامل کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز در ادامه از امکان تولید ۲۴ نوع محصول در تنوعات مختلف خبر داد و می‌افزاید: این در حالی است که با وجود چنین ظرفیت‌هایی، دستگاه‌های تولید صفر تا صدی انواع بلبرینگ سال‌ها بلااستفاده رها شده بودند.

نوسازی ماشین آلات مهم‌ترین نیاز کارخانه بلبرینگ‌سازی 

وی، مهم‌ترین نیاز کارخانه بلبرینگ‌سازی را نوسازی ماشین‌آلات می‌داند و بیان می‌دارد: نوسازی و به‌روزرسانی کارخانه‌هایی مانند بلبرینگ‌سازی امری اجتناب‌ناپذیر است، چرا که تنها کارخانه دارای چرخه کامل تولید بلبرینگ در کشوری است که طبق برآوردها سالانه ۲۵۰ میلیون قطعه بلبرینگ در آن مصرف می‌شود و در صورت تعیین تکلیف واگذاری و مدیریت کارخانه از سوی تشکیلات محترم قضائی و عدم سنگ‌اندازی‌هایی نظیر آنچه در بخش تامین مواد اولیه رخ می‌دهد، آمادگی داریم تا  علاوه بر افزایش نیروی انسانی فعلی، به مرز تولید روزانه ۱۴ هزار قطعه برسیم.

وی خاطرنشان کرد: مهر ۹۸ بعد از تحویل کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز از طریق تشکیلات محترم قضایی به مدیریت جدید، بیش از ۶ ماه برای اورهال کردن ماشین آلات وقت صرف شده است و در این مدت تولید در این کارخانه در حد صفر بود در حالی که هزینه های جاری تمام کمال پرداخت شده است.

در حال حاضر هیچگونه بدهی به کارگران نداریم

نواداد تصریح کرد: با تدابیر اتخاذ شده توسط مدیریت جدید در حال حاضر هیچگونه بدهی به کارگران نداریم و کارگران با روحیه و امید به آینده مشغول به کار هستند و تمام مشکلات و مسائل این کارخانه در وضعیت حل شدن قرار دارد.

قائم مقام مدیرعامل کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز گفت: این کارخانه در حال حاضر با ۲۸۰ نفر نیروی انسانی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با چشم‌انداز و امید به آینده و بدون دل‌نگرانی، صنعت مادری که در تمام صنایع کشور جایگاه ویژه‌ای دارد به راه و تولید خود ادامه می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز در حال حاضر با ظرفیت ۴۰ درصد تولید در دو شیفت کاری به فعالیت خود ادامه می‌دهد و برای سال آینده برنامه تولید با ظرفیت ۶۰ درصد در نظر گرفته شده است.

جذب ۲۰۰ نیروی جدید با نوسازی ماشین آلات

قائم مقام مدیرعامل کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز با تاکید بر نوسازی ماشین‌آلات این کارخانه که بیش از ۵۰ سال عمر دارند، گفت: در صورت نوسازی ماشین‌آلات که فاز به فاز انجام خواهد شد می‌توان علاوه بر افزایش تولید، ۲۰۰ نفر جدید نیروی جدید نیز جذب کرد.

قائم مقام مدیرعامل کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز با بیان اینکه ۸۰ درصد مواد اولیه این کارخانه از خارج از کشور تامین می‌شود، گفت: با تدابیر انجام شده در تامین مواد اولیه مشکل خاصی نیست و کارها روی غلتک افتاده است و مشکل خاصی نداریم‌.

وی ادامه داد: اعتماد از دست رفته‌ای که در شرکت بلبرینگ‌سازی پیش آمده بود و قبل از مهر سال ۹۸، این کارخانه بلبرینگ را از چین وارد می‌کرد و تنها در تبریز مارک زده می‌شد،حالا رفع شده و در حال حاضر شرکت‌های بزرگ خودرو سازی کشور و نیز شرکت‌های صنعتی و تولیدی، مشتری بلبرینگ‌های با کیفیت این شرکت هستند و با شرکت موتوژن تبریز در تامین بلبرینگ‌ همکاری داریم.  

وی افزود: این شرکت تنها تولیدکننده بلبرینگ در ایران است که صفر تا ۱۰۰ تولید محصول در آن انجام می‌شود.

قایم‌مقام شرکت بلبرینگ‌سازی تبریز افزود: حاج آقای باقری به عنوان سرمایه‌گذار بخش خصوصی، این واحد را با نیت احیای یک کارخانه مهم و شناسنامه‌دار از تشکیلات محترم قضایی تحویل گرفت و این نشان می‌دهد که اگر ساختارهای رسمی، حمایت قابل قبولی از حوزه تولید و فعالان آن داشته باشند، می‌توان به رونق این بخش حیاتی امیدوار بود. 

وی، از تلاش برای ایجاد زمینه‌های صادرات به عنوان رویکرد آتی این شرکت نام برد و اضافه کرد: برای ادامه حیات شرکت و برجسته شدن جایگاه آن گریزی جز حرکت در این مسیر نداریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.