;

باید دستتان را ببوسم تا سفر نروید

به گزارش آدینه پرس به نقل از مهر سعید نمکی، صبح سه شنبه نوزدهم اسفند ۹۹ در برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی مقابله با کرونا، به ارزیابی بیماری کرونا در کشور پرداخت.

وزیر بهداشت گفت: بر خلاف آنچه برخی می‌اندیشیدند که گرفتار باتلاق کرونا خواهیم شد، دستاوردهای خوبی به دست آورده‌ایم.

وی با اشاره به همراهی و همکاری مردم در مقابله با بیماری کرونا در کشور، افزود: دستاوردهای ما مدیون همدلی‌ها است و یکی از همین همدلی‌ها، اجرای طرح شهید سلیمانی است.

نمکی گفت: هدف گذاری‌های ما در این طرح خیلی زودتر از آنچه پیش بینی کرده بودیم، به دست آوردیم.

وزیر بهداشت با اشاره به کاهش مرگ‌های کرونایی در کشور که به دنبال اجرای طرح شهید سلیمانی رخ داد، افزود: این اتفاقات بر خلاف پیش بینی‌هایی رخ داد که نظام‌های بین المللی گرفتار آن شده اند.

وی ادامه داد: یک ماه قبل هم گفتم که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین روزهای کرونایی که ویروس جهش یافته است، آماده کنید.

وزیر بهداشت افزود: طوفان سهمگین ویروس جهش یافته در راه است و باید آماده باشیم.

نمکی با عنوان این مطلب که ویروس انگلیسی بسیار چموش تر و وحشی‌تر از ویروس چینی است، گفت: این ویروس در مدت ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت فرد را گرفتار می‌کند و او را زمین می‌زند.

وزیر بهداشت افزود: نمونه این وضعیت را دقیقاً در خوزستان شاهد هستیم، به طوری که اگر نبود جانفشانی‌های نیروهای نظام سلامت، یکی از چهره‌های ناخوشایند مدیریت بیماری را در این استان شاهد بودیم.

نمکی گفت: آنچه را شاهد هستیم این است که حداقل بی آبرویی و بی اعتمادی برای نظام رقم نخورد و این یک افتخار برای سربازان نظام سلامت کشور است.

وی با اشاره به موضوع سفرهای نوروزی و تشدید بیماری در کشور، افزود: بنده از مردم تقاضا کرده بودم که بحث سفر برای نوروزی منتفی شود، هر چند می دانم مردم خسته اند. اما مطمئن هستم در خانه می‌مانند تا بتوانیم بر این ویروس غلبه کنیم.

وزیر بهداشت گفت: برخی می‌گویند تاب آوری مردم کم شده، من می‌گویم تاب آوری نظام سلامت به شدت کم شده است. در ۷۲ ساعت در خوزستان، ۷۸ همکار من به ویروس جهش یافته مبتلا شده‌اند. نمی‌توانم همکارم را از منطقه غیر آلوده به منطقه آلوده ببرم. باید از ظرفیت همان استان استفاده کرد. مگر ظرفیت یک استان چقدر است.

نمکی افزود: وزیر بهداشت در ایران همواره باید خواهش و تمنا کند تا یک قدم بتواند بردارد.

وی با اشاره به چرخش ویروس جهش یافته و تنوع اقلیم در ایران، گفت: توجه ما به موتاسیون ویروس باید به مراتب بیشتر از کشورهای اروپایی باشد.

‌وزیر بهداشت ادامه داد: باید بتوانیم از شدت چرخش ویروس جلوگیری کنیم تا بتوانیم آن را متوقف کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.