;

برق، تلاقی مفید و مضر

آدینه پرس: برای دیدن باید نور باشد. بدون نور نمی توان دید و بدون برق نمی توان تقاضای نور داشت. برق رکن اساسی نیازهای جامعه است که متاسفانه اغلب در تولید آن از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌شود که آلودگی‌های فراوانی در محیط زیست به وجود می‌آورد، عدم استفاده بهینه آن نیز منجر به زیان های جبران ناپذیر به محیط زیست می شود.

اطلاع رسانی و آگاهی دهی در مصرف بهینه برق

آدینه پرسالهه مولوی – متاسفانه در فصل زمستان، بیشتر نیروگاه­ها به سبب کمبود گاز طبیعی به مصرف مازوت و یا گازوئیل روی می­ آورند که منجر به آلودگی در شهرهای بزرگ و صنعتی می­ شود. می­ توان با استفاده از انرژی خورشیدی و انرژی طبیعی باد، از این آلودگی جلوگیری به عمل آورد. در کشور ما نیز امکان استفاده از پنل­های خورشیدی وجود دارد و می­ توان در یک سری مناطق از انرژی باد برای تولید برق استفاده کرد.اگر تولید برق از انرژی آبی، بادی و خورشیدی را جدی بگیریم دنیای زیباتر، پاکیزه­ تر و سالم­تر برای خود و فرزندانتان خواهیم داشت.

 

نقش انرژی خورشیدی و آبی و بادی در تولید برق

استفاده از نیروی خورشید و آب و باد برای مصرف بهینه برق یک روش پایدار و سبز است که در حفظ محیط زیست و کاهش تولید گازهای گلخانه­ای نقش مهمی دارد. این روش ها به منظور تولید برق از طریق استفاده از پنل­های خورشیدی و توربین­های بادی انجام می­ شود. با استفاده از این روش­ها، می­ توان به طور مستقل از شبکه برق عمومی، برق مصرفی را تامین کرد و در صورت تولید بیش از نیاز، برق اضافه را به شبکه برق عمومی بفروشید.

 

استفاده از نیروی خورشید و آب و باد دارای مزایای فراوان است. اولین مزیت آن، عدم تولید آلودگی­های محیطی است. در حین تولید برق از نیروی خورشید و آب و باد، هیچ گونه گاز آلاینده و مضری به محیط زیست رها نمی ­شود. بنابراین، استفاده از این روش­ها به حفظ کیفیت هوا و کاهش اثرات تغییرات اقلیمی کمک می کند.

 

مزیت دیگر استفاده از نیروی خورشید و باد، صرفه جویی در هزینه­ های انرژی است. با تولید برق از این روش­ها، نیاز به خرید سوخت­های فسیلی مانند نفت و گاز طبیعی کاهش می­ یابد. بنابراین، هزینه­ های مربوط به خرید سوخت­ها و نگهداری تجهیزات مربوط به آن­ها کاهش می ­یابد.

 

علاوه بر این، استفاده از نیروی خورشید و باد قابل تجدید است و منابع آن­ها بی نهایت هستند. در حال حاضر، تقریباً در همه مناطق جغرافیایی قابل دسترس هست. بنابراین، با استفاده از این منابع تجدیدپذیر، می­توان به طور پایدار و بدون نیاز به استفاده از منابع غیر قابل تجدید، برق تولید کرد.

 

به طور کلی، استفاده از نیروی طبیعی برای مصرف بهینه برق، روشی پایدار و سبز است که به داشتن محیط زیست سبز و سالم کمک می­ کند. همچنین  اطلاع رسانی و آگاهی دهی در مصرف بهینه برق، وظیفه همه انسان­ها است تا محیطی سالم و به دور از آلودگی داشته باشیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.