بن سلمان: ایران همسایه ماست امیدواریم روابط خوبی داشته باشیم

به گزارش آدینه پرس به نقل از العربیه،محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در گفتگویی تلویزیونی که در اولین ساعت بامداد چهارشنه ۲۸ آوریل ۲۰۲۱ (۸ اردیبهشت ۱۴۰۰)، هم‌زمان از شبکه «العربیه» و دیگر شبکه‌های جهانی پخش شد گفت: «مشکل ما با ایران رفتار منفی این کشور است. ما از رشد و شکوفایی ایران خوشنود می‌شویم. ایران کشور همسایه است و امیدواریم بتوانیم رابطه خوبی با آن داشته باشیم».

بن سلمان افزود: کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است. وجود هرگونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلح در مرزهای سعودی را نمی‌پذیریم. حوثی‌ها رابط محکمی با رژیم ایران دارند».

 

او درباره روابط ریاض و واشنگتن گفت: «سیاست خارجی ما بر اساس منافع سعودی است. ایالات متحده یک شریک استراتژیک برای ما است. حاشیه اختلاف ممکن است با دولت آمریکا افزایش یا کاهش یابد و این مساله‌ای طبیعی است. با دولت بایدن ۹۰ درصد اتفاق نظر داریم».

 

چشم‌انداز ۲۰۳۰

ولیعهد سعودی بخش بزرگی از سخنانش را به چشم‌انداز ۲۰۳۰ اختصاص داد و گفت، طی ۴ سال گذشته نرخ مالکیت منازل به ۶۰% رسید. نرخ بیکاری قبل از چشم‌انداز ۱۴% بود و امسال به حدود ۱۱% می‌رسد و برای کاهش آن به ۷% در سال ۲۰۳۰ برنامه‌ریزی می‌کنیم.

 

او گفت: صندوق سرمایه گذاری سعودی امسال ۱۶۰ میلیارد ریال (سعودی) در کشور هزینه خواهد کرد. هدف ما افزایش دارایی های صندوق به ۱۰ تریلیون ریال در سال ۲۰۳۰ است.

 

محمد بن سلمان از برنامه ریزی برای کاهش نرخ بیکاری بین ۷٪ تا ۴٪ خبر داد و گفت: بخش گردشگری تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳ میلیون فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.

 

طرح فروش سهام آرامکو

وی همچنین درباره توسعه بخش خصوصی گفت: «برای اختصاص دادن ۳ میلیون بشکه نفت از آرامکو به صنایع تبدیلی در سال ۲۰۳۰ برنامه‌ریزی می‌کنیم. تعدادی از سهام آرامکو طی یکی دو سال آینده به سرمایه‌گذاران خارجی فروخته می‌شود. در حال حاضر بحث فروش ۱٪ از آرامکو به سرمایه‌گذاران خارجی مطرح است».

 

بن سلمان همچنین با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی تأثیر مستقیمی بر جذب گردشگری و سرمایه دارد، گفت اقدامات زیست‌محیطی دولت سعودی بسیار زیاد است و پوشش گیاهی در کشور طی چهار سال گذشته ۴۰٪ افزایش یافته است.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.