;

بهره گیری از روش های جدید در سیستم آبیاری فضاهای سبز تبریز

به گزارش آدینه پرس، داریوش نوین در توضیح این خبر گفت: با گرمای بی سابقه هوای امسال و به تبع آن کاهش بارش ها و ذخیره های آبی در سفره های زیر زمینی، برخی مشکلات در خصوص آبیاری فضاهای سبز تبریز پیش آمده است.

وی ادامه داد: بر این اساس، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در نظر دارد با برنامه ریزی های تخصصی و استفاده از تجربیات و نظرات کارشناسان و متخصصین امر، از روش های جدید آبیاری در فضاهای سبز شهری استفاده کند.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری هدف از این برنامه را ارتقای کیفیت آبیاری در فضاهای سبز تبریز عنوان کرد و اظهار داشت: در روش های نوین آبیاری، استفاده بهینه از آب و اخذ نتیجه بیشتر با مصرف آب کمتر هدف گذاری شده است.

نوین در بخش دیگری از سخنان خود، به تشریح جزییات طرح آبیاری زیرسطحی پرداخت و تصریح کرد: در این روش، لوله ای از جنس پلیکا در کنار نهال قرار داده می شود و داخل آن یک پلیکای دیگر که دارای شیارهای فراوان است، قرار می گیرد. ارتفاع این لوله به اندازه ای است که تا نزدیکی ریشه نهال برسد. بدین ترتیب که با توجه به قدرت زهکشی بالای ماسه ای در لوله پر می شود، آب با سرعت به سمت ریشه حرکت کرده و مستقیما در اختیار ریشه قرار می گیرد.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در پایان سخنان خود تاکید کرد: با توجه به راندمان بالای آبیاری در این روش و صرفه جویی چشمگیر در مصرف آب، این طرح به صورت پایلوت در مجموعه تاریخی تفریحی ائل گلی اجرا خواهد شد و سپس در فضاهای سطح شهر مورد اجرا قرار می گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.