به مذاکرات وین باز خواهیم گشت

به گزارش آدینه پرس:حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  (جمعه) در نشستی مطبوعاتی در پایان سفرش به بیروت اظهار داشت: در بیروت گفتگوهای بسیار مهمی را با مقامات عالی لبنان به ویژه رئیس جمهور، نخست وزیر و ….داشتیم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: بخشی از کفتگوهای ما به مسائل لبنان و وضعیت اقتصادی در لبنان اختصاص داشت.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: با احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان در چارچوب روابط دو‌کشور آمادگی داریم برای عبور لبنان از بحران اقتصادی همه گونه همکاری را با دولت لبنان به عمل بیاوریم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: لبنان جامعه ای فرهیخته و در عین حال ثروتمند است به ویژه لبنانی های خارج از کشور.

وی بیان کرد: ما آمادگی داریم در چارچوب صدور خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری مشترک و یا هر روش دیگری دو نیروگاه برق به حجم ۲ هزار مگاوات در مدت ۱۸ ماه در لبنان ایجاد کنیم.

 

آماده تداوم ارسال سوخت به لبنان هستیم

امیرعبداللهیان بیان کرد: آماده تداوم ارسال سوخت به لبنان هستیم و آماده ایم در یک توافق با دولت لبنان این مسیر را تقویت کنیم. مسیر قطار برقی برای رفاه مردم لبنان و توان فنی مهندسی برای این پروژه زیرساختی در اختیار دارد.

در حوزه دارو، مواد غذایی در این بحران اقتصادی فعالانه و موفقیت مسیر همکاری ها و گفتگوهای منطقه ای می توان به همه مشکلات فائق آمد

 

به مذاکرات وین باز خواهیم گشت

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد: ما به مذاکرات وین باز خواهیم گشت. به جمع بندی نهایی در دولت جدید، در حال نزدیک شدن هستیم. برای دولت جدید که دولت عملگرا و نتیجه گراست بسیار مهم است که در مذاکرات منافع و حقوق ملت ایران به طور کامل تامین شود.

وی گفت: ما وقت خودمان را در مذاکرات تلف نخواهیم کرد. برای ما مهم است که نشانه هایی از طرف مقابل از جمله آمریکا دریافت کنیم که نشان دهنده نیت جدی آمریکایی ها برای بازگشت کامل به تعهداتشان باشد.

وزیر خارجه بیان کرد: ما رفتار آمریکایی ها را ملاک قرار می دهیم و این رفتار را اندازه گیری می کنیم و اگر رفتار آمریکایی ها مبتنی بر بازگشت کامل به تعهداتشان و سه کشور اروپاییی باشد می توان نسبت به مذاکرات وین خوشبین بود.

وی یادآور شد: البته ما در دولت جدید برنامه توسعه اقتصادی پایدار ایران را به عنوان مسیر اصلی توسعه کشور دنبال می کنیم و اجرا و پیاده کردن برنامه توسعه اقتصادی پایدار را به مذاکرات وین گره نخواهیم زد و ربط نخواهیم داد.

 

تا این مرحله به نتایج و توافقاتی با عربستان رسیده ایم

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سؤالی عنوان کرد که گفتگوهای سعودی و ایرانی در مسیر درست خودش قرار دارد و افزود: نیازمند گفتگوهای بیشتر هستیم و تا این مرحله به نتایج و توافقاتی رسیده ایم و دو طرف نسبت به اجرای توافقات در زمان مناسب خودش اقدام و اطلاع رسانی خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما از استمرار گفتگوها و نتایج عملی که به نفع دو‌طرف باشد و به نفع منطقه خواهد بود، استقبال می کنیم. ما قطع کننده رابطه دیپلماتیک با عربستان نبودیم، این تصمیمی بود که عربستان سعودی چند سال پیش اتخاذ کرد.

وزیر خارجه ادامه داد: مذاکرات موجود را سازنده می دانیم و امیدوار هستیم دو طرف به نتایج مناسب نائل شوند.

امیرعبداللهیان عربستان را کشوری مهم در منطقه خواند و یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران هم کشوری مهم در منطقه است و نقش این دو کشور در کمک به توسعه و امنیت پایدار و رشد منطقه مهم است.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.