تمدید یک ماهه توافق ایران و آژانس / مذاکرات وین ادامه یافت

به گزارش آدینه پرس به نقل از عصرایران، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز این موضوع را اعلام کرد.

 

این اقدام باعث می شود مذاکرات برجامی و غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اتریش تا یک ماه دیگر ادامه یابد.

 

به گزارش ایسنا، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، گفت: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر تا یک‌ماه دیگر، امروز از سوی سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.

 

تمدید یک ماهه توافق ایران و آژانس

 

غریب آبادی افزود: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی شود. داده های یک ماه پیش روی نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود.

 

نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند.

“رافائل گروسی” مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد توافق ایران و آژانس برای ادامه فعالیت‌های نظارتی ‘ضروری’ آژانس برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

 

به گزارش بی بی سی، نشست خبری مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار بود دیروز برگزار شود اما به تعویق افتاد. گروسی گفته است که اطلاعات ذخیره شده در دوربین های آژانس فعلا در اختیار ایران باقی خواهد ماند.

 

مدیرکل آژانس گفته است که این آژانس هیچ “شرطی را برای اجرای ماموریت‌هایش نمی پذیرد”.

 

بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره تمدید یک ماهه تفاهم ایران و آژانس

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره تمدید یک ماهه تفاهم ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

 

امروز سوم خرداد ۱۴۰۰ فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده‌های دوربین‌های نظارتی نصب شده در تاسیسات هسته‌ای ایران به پایان می رسد.

 

شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در مورد نحوه ادامه کار پس از انقضای زمان توافق قبلی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت.

 

«با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به موازات مذاکرات وین در جریان است، حفظ داده‌های دوربین های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خرداد۱۴۰۰ ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم شود».

 

شورا این تصمیم را در راستای ارایه فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات وین اعلام کرد.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.