توسعه روابط دوجانبه با ترکیه با نقش‌آفرینی بخش خصوصی و گسترش مناسبات فرهنگی

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر توسعه ارتباطات فرهنگی و اقتصادی استان با استان‌های شرق ترکیه، گفت: باید چارچوب مشخصی برای توسعه روابط تعریف کنیم که نتیجه آن، نقش‌آفرینی بخش خصوصی و گسترش ارتباطات فرهنگی باشد.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس عابدین خرّم، در دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم، با اشاره به روابط دیرینه و مبنایی ایران و ترکیه، اظهار کرد: این روابط هرچه عمیق‌تر و وسیع‌تر باشد به نفع منطقه و ملت‌های دو کشور است.

 

وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر نقش‌آفرینی استان‌های مرزی در توسعه روابط با کشورهای همسایه، گفت: این سیاست و تفویض اختیار به استان‌ها، یک فرصت مغتنم است که باید از آن استفاده کنیم.

 

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه راهبرد توسعه مناسبات با کشورهای همسایه مشخص است، اما چارچوب‌ها و روش‌های اجرایی آن به صورت دقیق تعریف نشده، افزود: در ماه‌های اخیر در نشست‌هایی که با نمایندگان سیاسی کشورمان در کشورهای همسایه داشتیم، بخشی از این چارچوب‌ها را مشخص کرده‌ایم.

 

وی ادامه داد: در مورد ترکیه باید چارچوب و سازوکاری تعریف کنیم که نتیجه آن، نقش‌آفرینی فعال بخش خصوصی به‌عنوان پایه فعالیت‌های آینده و همچنین توسعه ارتباطات فرهنگی به‌عنوان پیش‌نیاز روابط اقتصادی و تجاری باشد.

 

خرّم اظهار کرد: بخش خصوصی آذربایجان شرقی در سطح منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هم فعال است و به‌رغم مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها و محدودیت‌ها، صادرات استان نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته که نشان‌دهنده پویایی بخش خصوصی است.

 

وی تصریح کرد: ما به‌عنوان مسئولان دولتی وظیفه داریم موانع موجود در مسیر توسعه روابط را رفع کنیم و این کار توسط بخش خصوصی انجام شود.

 

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر توسعه ارتباطات فرهنگی استان با ترکیه تاکید کرد و گفت: امسال چند جشنواره فرهنگی مشترک با استان‌های ترکیه برگزار کردیم و قطعا استمرار این روابط می‌تواند روابط دو کشور در همه زمینه‌ها را تسهیل کند.

 

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی می‌تواند سرآمد ارتباطات فرهنگی در منطقه باشد، افزود: تبریز از نظر نیروی انسانی و ظرفیت‌های فرهنگی، مرکز تحولات فکری و فرهنگی کشور است و می‌تواند در روان‌سازی ارتباطات با کشورهای همسایه تاثیرگذار باشد.

 

خرّم همچنین همکاری سرکنسول‌گری ایران در ارزروم را برای فعال‌سازی غرفه نمایشگاهی تبریز در ارزروم خواستار شد و گفت: امیدواریم با همکاری‌های نزدیک، فصل نوینی از روابط بین دو استان و دو کشور را شاهد باشیم.

 

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم هم در این دیدار آذربایجان شرقی را یکی از مناطق اولویت‌دار در روابط ایران و ترکیه عنوان کرد و گفت: تبریز این ظرفیت را دارد که با استان‌های شرق ترکیه، ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و تجاری داشته باشد.

 

محمد ابراهیمی افزود: توسعه مراودات با توجه به اشتراکات فرهنگی، به نفع هر دو کشور است و توسعه ارتباطات فرهنگی می‌تواند توسعه روابط اقتصادی و تجاری را هم به دنبال داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه سرکنسول‌گری ایران در ارزروم، ۱۸۰ سال قبل تاسیس شده و ۲۸ استان ترکیه در حوزه کنسولی آن هستند، افزود: مقامات دولتی و بخش خصوصی ارزروم هم تمایل به توسعه روابط با تبریز و آذربایجان شرقی دارند.

 

ابراهیمی همچنین با اشاره به حضور قریب به یک‌هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های شرق ترکیه، خواستار ارائه تسهیلات و امکانات مناسب برای جذب دانشجویان ترکیه‌ای در دانشگاه‌های تبریز شد.

 

سرکنسول ایران در ارزروم با اشاره به برنامه‌ریزی همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری آذربایجان شرقی، بر معرفی و اطلاع‌رسانی این همایش برای سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی ترکیه تاکید کرد.

 

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.