;

تولید آبزیان با آب کارگاه های ماسه شویی در استان آذربایجان شرقی

به گزارش آدینه پرس: قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: امروزه افزایش جمعیت جهانی باعث افزایش تقاضای جهانی برای غذا شده است و این مدیریت با توجه به محدودیت منابع آبی با نگاهی نو به توان های بالقوه بخش آبزی پروری در استان نسبت به ایجاد امنیت غذایی در این حوزه و تولید ماهیان در سیستم های مختلف از جمله کارگاه های ماسه شویی اقدام کرده است .

 

وی افزود: پرورش ماهی در کارگاه های شن و ماسه شویی با توجه به امکانات بالقوه موجود از جمله وجود مخازن و استخرها و آب مناسب از نظر کیفی و کمی باعث تولید ماهی با هزینه کم و استفاده دو منظوره از آب مصرفی این کارگاه ها می شود.

 

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در صورت پرورش ماهی ابتدا آب مصرفی به ترتیب از چندین استخر پرورش ماهی بتنی عبور می کند سپس آب خروجی از استخرها جهت ماسه شویی استفاده می شود و در نهایت به استخرهای ترسیب می رسد که با فیلتراسیون و رسوب گیری دوباره به چرخه مصرف بر می گردد .

 

وی ادامه داد: تلفیق مصرف آب هم در پرورش ماهی و هم در ماسه شویی راهکار مناسبی است که علاوه بر مصرف بهینه آب باعث افزایش تولید آبزیان می شود.

 

جعفروند افزود: این طرح با کمک به اهداف توسعه ای شیلات و همچنین ایجاد درآمد اضافی برای صاحبان کارگاه ها باعث ترویج فرهنگ آبزی پروری و آبزی مصرفی در منطقه می شود.

 

وی ادامه داد: با لحاظ تعیین کیفیت آب مصرفی و با تخمین وجود تعداد ۱۰۰ کارگاه شن و ماسه شویی در استان آذربایجان شرقی، می توان جهت تولید انواع ماهیان به میزان ۵۰۰ تن برنامه ریزی کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.