;

تولید بیش از ۱۴۰۰ تن محصول پسته در استان آذربایجان شرقی در سال جاری

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از تولید بیش از یک هزار و 400 تن محصول پسته در استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، محمد باقر بی پروا در گفتگو با خبرنگاران در ارتباط با سطح زیر کشت و تولید باغات پسته و بطور کل وضعیت باغات پسته در استان آذربایجان شرقی گفت: سطح زیر کشت پسته استان ۲ هزار و ۲۳۸ هکتار است که بکهزار و ۴۶۴ هکتار آن را باغات بارور و ۷۷۴ هکتاررا باغات غیر بارور تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه براساس برآوردهای اولیه میزان تولید محصول پسته در سالجاری بیش از هزار و ۴۰۰ تن برآورد می گردد ادامه داد: عمده رقم مورد کشت در باغات استان رقم احمد آقایی است و ارقام اکبری، کله قوچی، شاه پسند، ریز قزوین و ارقام بومی سایر ارقام پسته استان را تشکیل می‌دهند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان خاطرنشان کرد: استان آذربایجان‌شرقی از مجموع بیش از ۵۳۴ هزار و ۱۹۱ هکتار باغات پسته کشور حدود ۳ دهم درصد سطح زیر کشت باغات پسته در سطح کشور را داشته و مقام ۱۴ کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: بیشترین سطح زیر کشت پسته در شهرستانهای اسکو، مرند، آذرشهر، بناب، عجب شیر و تبریز می‌باشد و شهرستانهای اسکو و مرند به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند.

بی پروا تاکید نمود: متوسط میزان آب مصرفی باغ پسته ۴۵۰۰ متر مکعب در هکتار و متوسط عملکرد در واحد سطح استان یک تن است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.