;

تولید علم و فناوری در دانشگاه ها باید نیاز محور باشد

نخستین گردهمایی مدیران و موسسان واحدهای پژوهشی دانشگاه تبریز با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان این حوزه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، دکتر صفر نصراله‌زاده، رئیس دانشگاه تبریز در این گردهمایی با قدردانی از برگزاری این گردهمایی گفت: امیدواریم با کمک و تلاش شما عزیزان و با برگزاری این گونه گردهمایی ها به نتایج مفید و خوبی برای پیشبرد و توسعه دانشگاه با توجه به برنامه های راهبردی و کلان این دانشگاه دست یابیم.

 

وی در ادامه با طرح این پرسش که ما با تحقیق و پژوهش دنبال چه چیزی هستیم؟ تصریح کرد: در واقع با پژوهش و تحقیق به دنبال نشان دادن عظمت حقایق هستی، هستیم که حجم و گستره آن بی نهایت است.

 

رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه با انجام پژوهش و تحقیق می خواهیم پرده از چهره بی نهایت عالم حقایق هستی برداریم، افزود: تولید علم و فناوری در دانشگاه ها باید نیاز محور باشد و بتواند نیاز واقعی مردم، جامعه و صنعت را برطرف نماید.

 

دکتر نصراله‌زاده، در بخش دیگر سخنان خود، هدف سازی و هدفمند نمودن تولید علم و فناوری در کشور را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: حرکت به سمت مرجعیت علمی در سطح منطقه و جهان با توجه به سیاستگذاری های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضروری است.

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تولید علم و فناوری باید بتواند نیاز ها و مشکلات بومی، محلی، ملی و منطقه ای را برطرف نماید، اظهار داشت: تولید علم نافع از دیگر وظایف و رسالت های دانشگاه ها و دیگر مراکز تولید علم و فناوری برای شکوفایی و پیشرفت همه جانبه کشورمان در عرصه های مختلف است.

 

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه این دانشگاه در سال های اخیر با تلاش های همه دانشگاهیان و به خصوص با تلاش شما عزیزان در تولید علم و مقاله، در وضعیت و جایگاه بهتری قرار دارد، ولی با این وجود کافی نیست، یادآور شد: دانشگاه تبریز باید در تولید فناوری با توجه به نیاز جامعه و صنعت نیز پیشگام باشد و ما نیز برای رسیدن به این اهداف از واحدهای پژوهشی این دانشگاه حمایت و پشتیبانی های لازم را انجام خواهیم داد.

 

حرکت به سمت توسعه دیپلماسی علمی و مرجعیت علمی از برنامه های مهم راهبردی و کلان دانشگاه تبریز است

 

دکتر جلال شیری، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این گردهمایی ضمن ابراز قدردانی از تلاش ها و زحمات مدیران و موسسان واحدهای پژوهشی برای توسعه و اعتلای این دانشگاه گفت: با برگزاری این گردهمایی و با تبادل نظر و اندیشه و آسیب شناسی می خواهیم با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های متنوع موجود در واحدهای پژوهشی این دانشگاه، در راستای ارتقای دانشگاه گام های موثری برداریم.

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در سال های اخیر تغییر و تحولات اساسی در واحدهای پژوهشی با توجه با برنامه ها و سیاست گذاری های ابلاغی وزارت عتف و برنامه های راهبردی و کلان دانشگاه تبریز صورت گرفته است، افزود: ما با توجه به ظرفیت هایی که در واحدهای پژوهشی بخش های مختلف و با توجه به این پتانسیل ها و توانمندی‌ ها به دنبال حل مسایل و رفع نیازهای جامعه و صنعت هستیم.

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود، حرکت به سمت توسعه دیپلماسی علمی و مرجعیت علمی را از دیگر برنامه های مهم راهبردی و کلان این دانشگاه برای واحدهای پژوهشی عنوان کرد و یادآور شد: توجه به توسعه کمی و کیفی، ایجاد تحول و پویایی از دیگر برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های این معاونت برای واحدهای پژوهشی است.

 

دانشگاه برای ارتقاء و توسعه همه جانبه خود، نیازمند سیاستگذاری و برنامه ریزی است

 

دکتر غلامرضا حجتی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز هم در این گردهمایی با تاکید بر اینکه دانشگاه با توجه به اقدامات و برنامه ریزی های راهبردی و کلانی که در نظر دارد باید در تمامی بخش ها از جمله حوزه های پژوهشی و آموزشی توسعه و رشد داشته باشد، خاطر نشان کرد: دانشگاه برای ارتقاء و توسعه همه جانبه خود، نیازمند سیاستگذاری و برنامه ریزی است.

 

وی افزود: آموزش و پژوهش ارتباط نزدیکی با هم دارند و ضروری است اقدامات و برنامه ریزی‌های کلان دو حوزه در راستای ارتقای دانشگاه صورت گیرد.

 

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز در پایان سخنان خود گفت: در سال های اخیر اقدامات و حرکت‌های خوبی در زمینه تحول و توسعه حوزه پژوهش و آموزش این دانشگاه صورت گرفته که به یقین با برگزاری چنین گردهمایی‌هایی و تبادل نظر و اندیشه مدیران و کارشناسان می توان در آینده نتایج درخشان آن را مشاهده کرد.

 

هم اندیشی، تبادل نظر و آسیب شناسی عملکرد واحدهای مختلف پژوهشی از اهداف این گردهمایی است

 

دکتر ابوالفضل مجنونی هریس، مدیر امور پژوهش دانشگاه تبریز نیز با ارایه گزارشی گفت: نخستین گردهمایی مدیران و موسسان واحدهای پژوهشی در جهت هم اندیشی، تبادل نظر و آسیب شناسی عملکرد این واحدها برگزار می شود.

 

وی افزود: بحث‌هایی در خصوص وظایف، قوانین و اختیارات و انتظارات از مراکز تحقیقاتی در این گردهمایی صورت می گیرد که بحث در مورد این گونه مسایل برای انسجام بخشی و هماهنگی بین بدنه مدیریتی دانشگاه و واحدهای پژوهشی ضروری است.

 

به گفته وی تا به امروز در دانشگاه تبریز بر اساس شیوه نامه جدید تاسیس واحدهای پژوهشی، تعداد۷ آزمایشگاه تحقیقاتی، یک هسته پژوهشی، ۲۷ گروه پژوهشی، ۴ مرکز و ۵ پژوهشکده تاسیس شده که حدود ۱۶۰ نفر از اعضای هیات علمی به صورت اعضای شاخص و عادی در این مراکز مشغول به فعالیت هستند.

 

مدیر امور پژوهش دانشگاه تبریز با اشاره به نوپا بودن تعدادی از این مراکز گفت: ۲۵ درصد قراردادهای برون دانشگاهی توسط این موسسات و مراکز در حال انجام است و در سال ۱۴۰۱ نیز در راستای اجرای برنامه راهبردی دانشگاه و ارتقای اثرگذار و مرجعیت علمی، مدیریت امور پژوهشی این دانشگاه با تاسیس ۱۸ واحد پژوهشی جدید موافقت کرده اس

 

وی افزود: این مدیریت همچنین بر رعایت مفاد شیوه‌نامه تاسیس و ادامه فعالیت این واحدها در دستورالعمل گرنت و تخفیف در بالاسری پروژه های برون دانشگاهی نیز حمایت هایی را از این واحدها انجام داده اس

 

دکتر مجنونی هریس با اشاره به نقشه راه آینده و چشم انداز این واحدها گفت: ارتقای کیفیت و هم افزایی فعالیت های پژوهشی، استفاده بهینه از نیروی متخصص برای تشکیل گروه‌های پژوهشی کارآمد، تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه، بسترسازی برای هدایت پژوهش ها برای پاسخگویی به نیازهای جامعه و کاربردی شدن دستاوردهای پژوهشی از جمله اهداف تشکلیل این واحدها اس

 

در بخش دیگری از این گردهمایی، دکتر محمد علی پرغو به معرفی و گزارش عملکرد موسسه تاریخ و فرهنگ ایران، دکتر داود مختاری به معرفی شاخص‌های ارزیابی واحدهای پژوهشی، دکتر ساجده محمدی عارف به معرفی و گزارش عملکرد پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی، دکتر هاشم رستم زاده به معرفی و گزارش عملکرد پژوهشکده ریزگردشناسی، دکتر مهدی عباپور به معرفی و گزارش عملکرد پژوهشکده سیستم های انرژی و دکتر صدرا کریم زاده نیز به معرفی و گزارش عملکرد آزمایشگاه سنجش از دور پرداختن

 

هم اندیشی، تبادل نظر و آسیب شناسی فعالیت‌ها و شرکت در برنامه آسمان مجازی و ابعاد کهکشان در محل رصدخانه پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی از دیگر برنامه های این گردهمایی یک روزه بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.