تولید نهاده های دامی از ضایعات کشاورزی در قالب شرکتهای دانش بنیان در تبریز

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: در زمینه تولید نهاده های دامی از ضایعات کشاورزی و دیگر حوزه های دامی، زراعی، گلخانه و مکانیزاسیون توسط شرکتهای دانش بنیان اقدامات خوبی در قالب دهکده فن اوری و نوآوری انجام پذیرفته است.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، اکبرفتحی در جلسه کارگروه تولیدات دامی و گیاهی که با هدف ارائه دستاوردهای بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در حوزه دانش بنیان تشکیل شده بود ضمن تبریک فرارسیدن اعیاد نیمه شعبان ، با بیان اینکه فشار عمده ناشی از اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها بر دوش بخش کشاورزی به ویژه دامداران و مرغداران بود که قبل از آن با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به تامین نهاده می کردند گفت: علیرغم اینکه در ابتدای اجرای طرح، تامین سرمایه در گردش مورد نیاز و تطبیق با شرایط جدید وضعیت دشواری ایجاد کرده بود، همه تولید کنندگان تلاش نمودند کمبودی در بازار وجود نداشته باشد.

وی افزود: علیرغم کاستی هایی در ارائه خدمت به این بخش، سیاست هایی در سطح وزارت خانه پیش بینی شده است که اجرای آنها قطعاً در جهت منافع بهره برداران بخش کشاورزی اعم از تولیدکنندگان بخش دام و طیور و زراعت و باغبانی خواهد بود از آن جمله و از اولویتهای مقام عالی وزارت طرح جهش تولید در دیمزارها است. غالب تولیدات استان متکی به کشت دیم بوده و از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ۷۵ درصد آن به کشت دیم و ۱۰۵ هزار هکتار نیز به اراضی باغی تعلق دارد و از اراضی باقی مانده حدود ۱۲۵ الی۱۳۰ هزار هکتار بصورت کشت آبی محض است و بقیه در واقع با کم آبیاری مورد بهره برداری قرار می گیرد. از این رو طرح جهش تولید در دیمزارها اولویت استان بوده و همکاران تلاش می نمایند عملکرد در واحد سطح را ارتقا دهند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با قدردانی از حمایت دکتر منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات شورای اسلامی از طرح الگوی کشت تدوین شده از سوی وزارت جهادکشاورزی اظهار کرد: اجرای این طرح امری حاکمیتی است و تمامی قوای سه گانه و بخش های مختلف می بایستی در اجرای آن همکاری کنند و لازم است روسای کمیسیون های مختلف از ردیف اعتباری که برای اولین بار برای اجرای این طرح لحاظ شده است حمایت نمایند.

فتحی ادامه داد: در ارتباط با کشاورزی قراردادی که در راستای رفع مسئله بازار فروش برای کشاورزان و آسودگی خاطر آنان در بخش تولید است و نیز صدور اسناد کشاورزی در ارتباط با لایحه ای که برای ممانعت از ایجاد مشکلات آتی برای همکاران بخش اراضی به دلیل عدول از برخی قوانین برای صدور اسناد در مجلس طرح خواهد شد، نیز انتظار مساعدت وجود دارد. همینطور در بحث دانش بنیان نمودن بخش کشاورزی استان که علیرغم عقب ماندگی های سابق اقدامات خوبی در حال انجام است نیاز به حمایت و مساعدت وجود دارد. در این حوزه در زمینه تولید نهاده های دامی از ضایعات کشاورزی و دیگر حوزه های دامی، زراعی، گلخانه و مکانیزاسیون اقدامات خوبی در قالب دهکده فن اوری و نوآوری که اخیرا در استان تشکیل شده، اتفاقات خوبی در حال رخداد است که نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و عضو هیت امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این جلسه اظهار کرد: امروز بحث دانش بنیان مسئله مهم کشور است. کمیسیون آموزش، تحقیقات و فن آوری در مجلس یازدهم از حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان را به معلمان و حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان نیز به اساتید دانشگاه اختصاص و ۴۳ هزار میلیارد تومان نیز به شرکت های دانش بنیان تخصیص داده است.

علیرضا منادی افزود: در گذشته قانونی در مجلس تصویب شد که طبق آن اساتید دانشگاه می توانستند اقدام به تشکیل شرکت نمایند. این امر باعث شد استادان دانشگاه همراهی نمایند و در حال حاضر ۸ هزار شرکت در حوزه دانش بنیان فعال می باشند. این امر حاکی از آنست که ایران درون مرزهای دانش حرکت می کند و اقتصاد دانش نیان در این کشور شکل گرفته است اگرچه در حال حاضر معادل یک سوم بودجه عمومی دولت می باشد.

وی گفت: قانون جدید دیگری با ۲۰ ماده در مجلس تصویب شده است که تمام موانع بانکی و بیمه ای و گمرکی و مالیاتی و بورسی را برای شرکت های دانش بنیان حذف نموده است. ۴۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیز از محل تعرفه های واردات ماشین آلات کشاورزی به صندوق های نوآوری و شکوفایی اختصاص یافته که به این شرکت ها تعلق می یابد.

منادی مهم ترین مزیت شرکت های دانش بنیان را بحث بهره وری دانست و بیان کرد: بخش کشاورزی باید بهره وری بالایی داشته باشد. واقعیت این است که کشور در حال حاضر از نظر مکانیزاسیون دچار مشکل است. از طرفی در تمامی برنامه های ۵ ساله رشد اقتصادی ۸ درصد در نظر گرفته می شود که یک سوم آن از محل بهره وری است و شرکت های دانش بنیان مهمترین محل افزایش بهره وری می باشند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و ترویج کشاورزی گفت: بخش کشاورزی برای موفقیت باید به سمت دانش بنیان شدن حرکت کرده و تجربه را به دانش تبدیل نماید. تامین غذای ۸ میلیارد نفر جمعیت کره زمین چالش بزرگی است که در درون کشور نیز اگر بتوانیم به این امر فائق آییم هنر بزرگی انجام داده ایم.

گفتنی است در ابتدای این جلسه دستاوردهای بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در حوزه دانش بنیان توسط احمد بایبوردی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی و جانشین رئیس سازمان در کمیته کشاورزی و صنایع وابسته ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان و اشتغال آفرین تشریح شد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.