تولید پایدار کشور در گرو توسعه صادرات غیرنفتی است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: اگر بخواهیم تولید در کشور پایدار باشد، باید به سمت صادرات غیر نفتی و توسعه تجارت خارجی حرکت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس: صابر پرنیان،در جلسه استانی میز تجاری ترکیه اظهار کرد: بر اساس آمار طی سه ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین رشد صادرات مربوط به بخش صنعت است.

 

وی با اشاره به هدف گذاری افزایش ۲۰ درصدی صادرات به ترکیه در سالجاری ادامه داد: میز تجاری ترکیه در برخی از بخش‌ها مانند صنایع تبدیلی کشاورزی، شیرینی و شکلات، شیشه و خشکبار اقدامات فعالانه تر داشته باشد.

 

پرنیان، تولید و صادرات محصولات شیشه را یکی از مزیت‌های ویژه استان عنوان کرد و گفت: آذربایجان شرقی در تولید شیشه قطب است و وقتی محصولات شیشه باکیفیت بالا و با استفاده از مدرن‌ترین روش‌ها به کشورهای اروپایی صادرات می‌شود، این ظرفیت بسیار مهمی است که باید نگاه ویژه‌ای به این بخش شود.

 

وی با بیان این که میز مشترک ایران و ترکیه بستر خوبی برای توسعه همکاری‌های دو جانبه است، اظهار کرد: باید با تجار ترک بصورت استانی تعامل داشته باشیم و اطلاعات کافی تجاری در بخش‌های مختلف آماده شود.

 

وی به نقش ویژه اتاق بازرگانی تبریز اشاره کرد و اظهار کرد: در گذشته هیأت‌های تجاری ترکیه رونق زیادی داشت و در این زمینه اتاق در حوزه صادرات فعال‌تر عمل کند و ما نیز از توسعه این بخش حمایت می‌کنیم.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: باید ظرفیت‌ها و نقاط ضعف و قوت استان را شناسایی و معرفی کنیم.

 

پرنیان با بیان این که باید میزهای تجاری را به بدنه اقتصاد استان متصل کنیم، اظهار کرد: می‌توانیم کارهای زیادی در این زمینه انجام دهیم به شرطی در جلسات به ادبیات مشترکی برسیم و خواسته های مشخصی داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: جلسات توسعه تجارت را باید گسترده تر و موثرتر پیگیری کنیم و افرادی که در صادرات به کشور ترکیه ذی‌نفع هستند باید در این جلسات حضور یابند.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که اگر می‌خواهیم تولید کشور پایدار بماند، چاره‌ای به جز حرکت به سمت صادرات نداریم، گفت: حجم تولید هر روز در حال افزایش است و ظرفیت داخلی پاسخگوی تولیدات نیست؛ بنابراین برای این که تولیدات در آینده نیز تداوم داشته باشد باید به فکر صادرات باشیم.

 

صابر پرنیان تاکید کرد: حرکت به سمت صادرات باعث افزایش کیفیت محصولات، بسته بندی‌های مناسب و افزایش نوآوری و تعیین قیمت رقابت پذیر می‌شود، بنابراین این جلسات بسیار مهم است و هر هفته باید یک جلسه برای توسعه صادرات و تجارت برگزار شود.

 

پرنیان با بیان این که کشور به شدت در حوزه‌های تولید و صنعت در حال توسعه است، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش را به صورت جدی به گفتمان ملی تبدیل کرده‌ایم به طوری که موضوع پیمان سپاری‌ارزی در حوزه فرش باید تغییر کند در این زمینه مطالبات موجب رشد و توسعه می‌شود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت معافیت گمرکی ورود ماشین آلات صنعتی گفت: باید فضای مناسبی را برای ورود ماشین آلات ایجاد کنیم چرا که اگر ماشین آلات صنعتی وارد نشود، رشد سرمایه منفی خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.