ثبات و احیای اقتصاد کلان ملی نخستین اقداماتی است که باید انجام دهیم

به گزارش آدینه پرس، دکتر دهقان مشاور مقام معظم رهبری،در گفتگو با خبرنگار، در مورد معیشت مردم و ثبات و احیای اقتصاد کلان ملی گفت: قانون بودجه هم از منابع و مصارف دولت است که تعیین می‌کند پول کشور از کجا بیاید و به کجا برود و به شکل بدوی به این شکل است ما باید اقداماتی کنیم که یا این را تسهیل کنیم یا کارآمدی‌اش را افزایش دهیم. ما حتما و اکیدا بودجه ارزی کشور را از بودجه ریالی جدا خواهیم کرد به این معنا که جایی که قرار است ارز برای توسعه و سرمایه گذاری تامین کنیم را تخصیص ارزی می دهیم.

وی ادامه داد،اگر بگویم در عرض شش ماه معجزه خواهم کرد، خیر چون شدنی نیست. اما اقدام اولیه حتما این‌گونه خواهد بود تا ما به سیاست‌های پولی و مالی دولت دست پیدا کنیم و بتوانیم به فضای اقتصادی کشور آرامش تزریق کنیم. در مورد معیشت باید کارهایی انجام داد اما باید دید ظرفیت بودجه‌ی کشور چگونه است و در دولت چه رویدادهایی رخ خواهد داد.

وی تاکید کرد: ما هیچگاه به سمت تولید نرفتیم، ما اجازه دادیم که سرمایه ها و دارایی ها و حتی وام دولت به سمت سفته بازی و سوداگری برود. من یک بررسی می کردم از زمان قاجار تا الان بدون استثنا تراز تجاری ما منفی است یعنی واردات ما بر صادرات ما غلبه دارد و جالب است خیلی وقت ها این کالا لوکس است و ما تن می دهیم به اینکه کالای لوکس بیاید.

مشاور مقام معظم رهبری گفت: من براین باورم که هیچ ایرانی‌ای در این کشور نباید از تغذیه و شغل و آموزش و سلامت و فعالیت فیزیکی و ورزش محروم باشد و این مسائل هم در قانون اساسی آمده است. فرض کنید خانواده‌ای است که نمی‌تواند از پس هزینه‌های تحصیل فرزندش برآید این چه معنایی دارد؟ چرا باید این‌گونه باشد؟ یا نمی‌تواند به‌اندازه‎‌ی کافی کالری دریافت کند و زندگی خود را بگذراند یا فلان خانم باردار نیاز به تغذیه‌ی خاص دارد اما ندارد و با این شیوه آیا می‌پذیریم نسل بعدی معلول و ضعیف باشد؟ خیر. یا چرا ما باید در جامعه‌مان شاهد فرار مغزها باشیم؟

دکتر دهقان افزود: زمانی است که به دلیل بی‌ثباتی اقتصادی شاهد خارج شدن سرمایه‌های مادی از کشوریم. چرا ما باید این اندازه مهاجرت جوانانمان را ببینیم که همه دارای استعداد و توانایی‌اند و می‌توانند برای کشور خودشان کار کنند اما امروز این امکانات فراهم نیست بنابراین کشور خود را ترک می‌کنند که نباید این رویدادها رخ دهد و این هم محروم‌کردن جامعه از آی‌کیو و توان ذهنی و آینده‌ی متعارف است. در مورد تمامی این‌ها باید بسیار فوری اقداماتی انجام شود. پس به باور من ثبات و احیای اقتصاد کلان ملی نخستین اقداماتی است که باید انجام دهیم تا به این نقطه برسیم.

منبع: خبرآنلاین

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.