جامعه‌ای که مردمی کتابخوان دارد از آسیب‌های اجتماعی مصون می‌ماند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، گفت: جامعه‌ای که مردمی کتابخوان دارد از آسیب‌های اجتماعی مصون می‌ماند و رفتارهای غیرمنطقی و مبتنی بر خشونت کمتر دراین جامعه دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس ؛ سیدقاسم ناظمی، در مراسمی به مناسبت هفته کتاب، با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب در زمانهای مختلف خاطرنشان کرد: کتاب با پشینه‌ای که در تاریخ بشری دارد همواره مفاهیم بلند و معانی و مضامین مختلف را از نسلی به نسل دیگر انتقال داده و این روند هنوز هم علیرغم تعدد و گسترش رسانه‌های مختلف ادامه دارد.

 

وی افزود: با اینکه در دنیای کنونی رسانه‌ها نقش ویژه‌ای برای توسعه علم و فرهنگ ایفا می کنند اما هنوز نتوانسته‌اند جای رسانه شریف کتاب را بگیرند.

 

ناظمی، دست‌اندرکاران حوزه کتاب در تمام ابعاد را شایسته قدردانی و توجه بیش از پیش دانست و گفت:‌ رسالت مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی رسانه شریف کتاب این است که به قدر بضاعت و توان قدردان پدیدآورندگان کتاب باشد.

 

وی همچنین همزمانی هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با سالگرد درگذشت بزرگان حوزه علم و عرفان و فقه تبریز، چون زنده یادان علامه طباطبایی و علامه جعفری را حائز اهمیت برشمرد و گفت: ما به واسطه نام و یاد این بزرگان و عالمان مجاهد می‌بایست در برگزاری آیین‌های ویژه هفته کتاب اهتمام بیشتری داشته باشیم و برای تبریز افتخار بزرگی است که هفته کتاب به نام و یاد علامه طباطبایی نامیده شده است.

 

وی در ادامه سخنان خود بر لزوم تلاش جمعی و همراهی مسئولین و اهالی فضل و فرهنگ و کتاب برای ارتقای سطح کیفی حوزه نشر و کتاب تاکید کرد و گفت: باید از فرصت‌هایی که در اختیار داریم برای تولید آثار فاخر و همچنین تعمیق ارتباط مردم با کتاب بکوشیم.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، کتاب سازی را یکی از آسیب‌های جدی حوزه چاپ و نشر عنوان کرد و گفت: باید با ایجاد زمینه برای کتاب سازی به جای تولید کتاب‌های فاخر و با کیفیت مقابله شود.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه نهاد فرهنگ در جامعه ما به جهت حاکمیتی و حمایتی نهادی نحیف است تصریح کرد: این تصور که در همه حوزه ها باید دولت حضور یابد تصور صحیحی نیست بلکه باید به فکر نهادهایی باشیم که یاریگر کتاب هستند و امیدواریم این برنامه که محملی برای قدر دانستن یاریگران کتاب در استان است در این راستا موثر باشد و هر روز شاهد افزوده شدن به تعداد کتاب یاران و یاریگران فرهنگ باشیم.

 

در این آیین از چند تن از کتاب‌یاران استان در حوزه‌های مختلف تجلیل و از کتاب مجموعه اسناد تاریخی ایران و روسیه در قفقاز تالیف دکتر محمدعلی پرغو رونمایی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.