;

خواجه رشیدالدین در علم، ادب و سیاست دارای موقعیت ممتازی بود

آدینه پرس: حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم، روز سه شنبه در نخستین همایش بین‌المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی افزود: تحقیق در احوال و آثار این دانشمند در کنار تجلیل از مقام بلند او، می‌تواند برای نسل امروز مشوق و آموزنده باشد.

وی اظهار داشت: این دانشمند که در سراسر دوره سلطنت غازان خان و جانشین او، مقام وزارت ایلخان را داشته و همچنین طبیبی عالم و مورخی دانشمند بود به واسطه علم و مهارت در طب، به درگاه ایلخان راه پیدا کرد و در سایه تدبیر و سیاست، مرتبه‌ای والا کسب کرد.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه مورخان در اینکه خواجه رشیدالدین، جامع صفات برجسته و پسندیده بود، اتفاق نظر دارند، گفت: سیرت، کفایت و مقدرات وی چنان بود که او را سزاوار اطلاق «انسان برجسته» دانسته‌اند به ویژه که از دانش و فرهنگی درخشان و معارفی وسیع برخوردار بود.

حجت الاسلام آل هاشم، ادامه داد: خواجه رشیدالدین به عنوان مورخ برجسته نیز مقامی ممتاز داشت و تالیفات تاریخی وسیع وی حتی تاریخ عالم را دربر می‌گیرد.

وی یادآوری کرد: با اینکه این دانشمند اداره امور کشور را نیز بر عهده داشت اما از مطالعه و تحقیق بازنماند و خداوند استعدادی شگرف در وجود او گذاشته بود و او را در مطالعه علوم و آداب یاری می‌کرد.

امام جمعه تبریز گفت: خواجه رشیدالدین جوانی‌اش را به تحصیل طب صرف کرده بود ولی با سایر دانش‌ها نیز پیوند استواری داشت و تسلط کامل بر چند زبان از جمله فارسی، عربی، عبری، مغولی، ترکی و چینی، وی را در فراگیری معارف گوناگون یاری می‌کرد.

حجت‌الاسلام آل هاشم با اشاره به اینکه خواجه رشیدالدین دارای جوانب شخصیتی متعددی مانند اقتصاددان، تاریخ‌نگار، پزشک، داروساز، مفسر، محدث اخباری، متکلم، ادیب و زباندان بود، افزود: باید حکمت‌پیشگی و عرفان مآبی را به مبانی معرفتی او افزود و او را از جمله حکما به شمار آورده و از او و پدرش به عنوان «حکیم اهل فلسفه» نام بردند.

وی اضافه کرد: خواجه از آن مردان فرهیخته‌ای بود که زمانه مجال وافی به او داد تا هم علم خود را با تالیف کتب شریف و نفیس و هم مال خود را با تاسیس بزرگترین بنیاد نیکوکاری و دانش‌گستری در ایران متنفع‌به کند تا دیگران نیز از آن بهره‌مند شوند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه خواجه رشیدالدین شیخ فضل‌الله همدانی بیشتر بر آیات قرآنی استناد کرده است، گفت: عبدیت و خردگرایی بر تمامی آثار و اعمال او چیره است.

حجت الاسلام آل هاشم، ادامه داد: راز بقای ایران زمین در فرهنگ بلند آن، یعنی اسلام و تلاش بزرگمردانی است که نگهبان میراث‌های معنوی هستند.

وی با اشاره به اینکه یورش مغولان، طوفان عالم گیری بود که طی چند ماه طومار بسیاری از اقوام را از شرق آسیا تا اروپا درپیمود اما چون گردباد آن وضعیت گذشت و آفتاب آرامش در آسمان ایران درخشید، فاتحان بیگانه در اینجا راه و رسم ایرانی و اسلامی گرفتند و در فرهنگ و جامعه آن سهیم شدند، گفت: در این میان، بزرگ مردانی آمدند که پیشدار پیشرفت علم شدند و فاتحان بیگانه را کشورداری آموختند.

نخستین همایش بین‌المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی و دانشکده الهیات دانشگاه تبریز با محوریت وقف و علم‌الادیان با حضور اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی در تالار علامه طباطبایی این دانشکده آغاز به کار کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.