دنیای متاورس metaverse چیست و چه آینده ای دارد ؟

به گزارش آدینه پرس؛ تصور کنید که اینترنت بصورت یک استخر باشد یعنی بجای یکه صفحه دو بعدی یک فضای سه بعدی باشد که بتوانید در آن شیرجه بزنیدو شنا کنید در اینصورت استخر یک محیط آبی است که شما در آن غوطور شده اید ، متاورس همان استخر است با مدل مجازی آن یعنی در محیط مجازی که بجای تماشای یک صفحه موبایل یا مونیتور وارد آن میشوید و وارد یک دنیائی از استخرهای بهم متصل میشوید که اقیانوسی را تشکیل می دهد.

همانطور که برای شنای در اقیانوس نیاز به ابزار غواصی دارید در ایجاهم نیاز به ابزاری دارید مانند هدست های واقعیت مجازی ، عینک‌های واقعیت افزوده، برنامه‌های گوشی‌های هوشمند و یا سایر ابزارهای مشابه یکدیگر که بنا به کاری که می خواهید در این دنیای جدید بنام متاورس انجام دهید باید انتخاب و استفاده کنید.

در متاورس چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

می توانید تمام اشکال جلسه ملاقات ، متینگ ، سمینار ، کنفرانس و …. خرید کردن ، سرمایه گذاری کردن و تمام اشکال بازی و …. را انجام دهید البته این آغاز زندگی برخط است
چیزی که اتفاق می افتد تجمیع و هم افزائی همه امکانات برخط دریک جهان یکپارچه مجازی است که شما راقادر میسازد زندگی مجازی خود را برای تسهیل زندگی حقیقی بکاربگیرید. البته الان خیلی زود است که در مورد کاربردهای واقعی آن در تا سال ۲۰۲۵ که به بلوغ میرسد صحبت کنیم اما الان می توانید به یک کنسرت مجازی یا یک سفر آنلاین بروید، یک اثر هنری مجازی خلق کنید، یا از نمایشگاهی در آن سردنیا بازدید کنید و خرید کنید ، مثلا اگر لباس میخرید میتوانید انرا امتحان هم بکنید!!
دورکاری هم اشکال جدیدی به خود میگرید مثلا افراد بجای دیدن و شنیدن می توانند بصورت مجازی در یک دفتر کار باشند و همدیگر را در یک جا ببینند باهم کار کنند ، حرف بزنند و خوش بگذرانند.
اما بازهم فیسبوک که برند خود را متا نام گذاری کرده است نرم افزاری برای دفتر کار مجازی یا اتاقکارهای مجازی بنام هاریزون ورک رومز(Horizon Workrooms) راه اندازی کرده است که با استفاده از واقعیت مجازی بنام اوکیولس (Oculus) اجرا میشود
رقیب متاورسی متا یا فیسبوک سابق امروز شرکت آقای گیتس است ، مایکروسافت هم که رقیب سرسخت خود یعنی استیو جابز را از دست داده است ، حالا دوش به دوش مارک زاگربرگ جوان پیش میرود و اِن‌ویدیا (Nvidia) را برای تسخیر متاورس آماده کرده است .
البته این همه ماجرا نیست بلکه اشکالاتی هم هنوزحل نشده است البته بقول مرحوم مغفور استیوجابز “هنوز”
بطور مثال متاورس یک فضا یکپارچه مجازیست و کلیه کسب و کارها و شرکتها باید از استاندارهای مشخصی برای ارائه فضاهای زیر مجموعه خود استفاده کنند تا این یگانگی برپا باشد و به اصطلاح ارور ندهد اما هنوز بر سراین استاندارد به توافق نرسیده اند و هنوز نحوه اتصال بسرتهای آنلاین یا پلتفرمهای آنلاین به یکدیگر شناسائی نشده است
از آنجا که متاورس نسل بعدی و محتوم اینترنت است و اقتصاد دیجیتال به آن وابسته خواهد شد لذا این مسئله ها باید حل شود و حل میشود اما سوال مهم این است شما برای ورود به این دنیا چه خواهید کرد؟ الان چقد رآماده هستید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.