;

دولت باید از صادرکنندگان که سربازان جنگ اقتصادی هستند، حمایت کند

به گزارش آدینه پرس: حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برگزیده آذربایجان شرقی اظهار کرد: نگاه به موقعیت ژئوپلیتیک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که حدود ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت در اطراف جمهوری اسلامی ایران ساکن هستند که می‌تواند جزو حوزه نفوذ و ارتباط کشور محسوب شده و این‌موضوع امکان توسعه‌ی صادرات به این کشورها را فراهم می‌آورد.

 

وی ادامه داد: در صورت صادرات محصولات بیشتر به کشورهای اطراف با به‌خطر افتادن امنیت ایران امنیت غذایی سایر کشورهای اطراف که محصولات خود را از ایران وارد می‌کنند نیز به خطر می‌افتد و این امر نوعی وابستگی کشورها به ایران را نشان می‌دهد لذا همه‌ی کشورهای مقصد به‌طور ناخودآگاه تلاش می‌کنند تا امنیت ایران حفظ شود و این موضوع ثبات اقتصادی تجاری و امنیتی را به ارمغان می‌آورد.

 

وی با تاکید بر لزوم حمایت از صادرکنندگان خاطرنشان کرد: صادرکنندگانی که به‌عنوان سربازان جنگ اقتصادی در کشور تمامی همت خود را به کار گرفته‌اند تا روند تعاملات تجاری کشور به‌نحو مطلوب انجام شود با مشکلات زیادی مواجه هستند لذا باید بسترهای لازم برای رفع موانع ایجاد شود تا این صادرکنندگان بتوانند میزان بیشتری از ارز صادراتی خود را به چرخه اقتصاد کشور برگردانند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین آل‌هاشم در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: دولت باید شرایط و بسترهای لازم را فراهم آورد و برای قطع وابستگی کشور به اقتصاد نفتی گام‌های بلندی بردارد که برای رسیدن به این هدف بزرگ باید صادرکنندگان مورد حمایت قرار گرفته تا بتوانند صادرات خود را رونق بخشند و در زمان باقی‌مانده تا پایان سال جاری کمبود صادرات را جبران کنند.

 

وی همچنین گفت: نقش صادرات در رشد اقتصادی کشورها برای همه روشن و مشخص است چراکه مثبت شدن تراز پرداخت‌ها و به تبع آن افزایش ثروت و اشتغال می‌تواند به‌طور مستقیم به مصرف و رفاه اقتصادی کشور تبدیل شود.

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب همواره بر حمایت دولت از صادرات و صادرکننده تاکید دارند که خوشبختانه در طول چند سال اخیر میزان صادرات غیرنفتی ما رشد خیلی خوبی داشته‌است و ما باید به مرحله‌ای برسیم که خود را از درآمد نفتی بی‌نیاز کنیم چراکه نوسانات قیمت نفت اصلا قابل‌پیش‌بینی نیست و به دلیل این‌که نمی‌توان بر روی نفت برنامه‌ریزی مشخصی انجام داد باید خود را از درآمد نفتی بی‌نیاز کنیم و نباید اقتصاد کشور وابسته به نفت باشد و و یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رژیم گذشته وابستگی اقتصاد کشور به نفت بود.

 

وی اضافه کرد: ما باید توانایی لازم را داشته‌باشیم تا اگر یک روز براساس مقتضیات سیاسی و اقتصادی جهان تصمیم به توقف صادرات نفت بگیریم توانایی افزایش صادرات غیرنفتی و تاثیرگذاری در جهان را داشته‌باشیم.

 

امام‌جمعه تبریز متذکر شد: ما باید در کنار حمایت از تولید داخلی، استفاده از تولید داخلی را نیز فرهنگ‌سازی کنیم و باید بانک‌ها را برای اعطای تسهیلات با کارمزد اندک برای سرمایه‌گذاران وارد میدان کنیم تا از این طریق بتوانیم اقتصاد را از دولتی کردن دور کرده و به افرادی اهل و شایسته واگذار کنیم.

در پایان این مراسم صادرکنندگان برگزیده آذربایجان شرقی در سطح ملی و استانی از سوی مسئولین استانی مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.