ذخيره گندم استان آذربايجان شرقي وضعيت مناسبي دارد

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي از افزايش 100درصدي خريد تضميني گندم از کشاورزان استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس: اکبر فتحي در گفتگو با خبرنگاران با اعلام اين خبر گفت: تا امروز ۳۸۷ هزار هکتار از سطح زير کشت گندم در استان برداشت شده است.

وي افزود: ميزان خريد گندم تا ۲۲مردادماه ۱۷۱ هزار و ۲۶۳ تن بوده است و اين در حالي است که در مدت مشابه سال گذشته اين عدد ۸۵ هزار و ۵۱۴ تن بود و شاهد يک رشد صد درصدي در سال جاري هستيم.

فتحي ارزش کل گندم خريداري شده را در استان را يک هزار و ۹۸۱ ميليارد تومان اعلام نموده و افزود: در حال حاضر ۴۳۲ ميليارد تومان از مطالبات گندمکاران را پرداخت نموده ايم که اين ميزان ۲۲ درصد از کل ارزش گندم خريداري شده به صورت تضميني را تشکيل مي دهد.

وي ادامه داد: همچنين در سالزراعي جاري ۱۲ هزار و ۹۴۹ تن گندم به صورت توافقي، ۱۱ هزار و ۲۰۶ تن به صورت بذري و ۱۷ هزار و ۲۶۱ تن گندم مانده از سال ۱۴۰۰ خريداري شده است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي تامين امنيت غذايي مردم را مهمترين هدف سازمان جهاد کشاورزي دانسته و افزود: تلاش خواهيم کرد تا مطالبات گندمکاران در خصوص خريد تضميني را هر چه سريعتر پرداخت نماييم تا کشاورزان نيز دغدغه اي در اين خصوص نداشته باشند.

وي با بيان اينکه سرعت پرداخت معوقات گندم کاران افزايش يافته است، تاکيد کرد: کشاورزان گندم توليدي خود را به مراکز خريد تحويل دهند و از تحويل گندم به غير مراکز خريد خودداري کنند.

رئيس سازمان جهادکشاورزي استان با بيان اينکه ذخيره گندم استان اکنون وضعيت مناسبي دارد ادامه داد: تاکنون خريد گندم در استان بيش از صددرصد نسبت به کل گندم خريداري شده در سال گذشته رشد داشته و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان فصل خريد نسبت به سال گذشته بيش از ۲۰۰ درصد رشد خريد تضميني گندم داشته باشيم.

گفتني است، تاکنون ۶ ميليون و ۷۷۰ هزار تن گندم در قالب خريد تضميني از گندمکاران کشور خريداري شده است در صورتي که سال گذشته تا اين تاريخ، ۴ ميليون و ۴۸۶ هزار تن گندم از کشاورزان خريداري شده بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۱ درصد رشد داشته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.