رئیس بنیاد حفظ آثار: امنیت جمهوری اسلامی مرهون دفاع مقدس است

به گزارش آدینه پرس، سردار سرتیپ بهمن کارگر روز پنجشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران کل جدید و سابق اداره بنیاد حفظ آثار آذربایجان شرقی در موزه دفاع مقدس پارک شمیم پایداری تبریز، اظهار کرد: اگر هشت سال دفاع مقدس نبود دوران زرین و عزت کنونی جمهوری اسلامی ایران نیز نبود.

 

وی افزود: امید است که با حضور دولت جدید، نیروهای جهادی و انقلابی مشکلات کشور را رفع کنند و ملت بزرگوار ایران که به رغم تهدیدات و سختی ها مقاومت کردند، طعم شیرین این مقاومت را با رفع مشکلات بچشند.

 

سردار کارگر ادامه داد: دفاع مقدس تنها متعلق به نیروهای مسلح نیست، بلکه متعلق به همه مردم است و حضور پیشکسوتان در حفظ ارزش های دفاع مقدس با مشارکت در فعالیت های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس حضور در مراکز فرهنگی و موزه‌های این مجموعه غنیمت بوده و بر این اساس اینجا باید پاتوق این عزیزان باشد.

 

وی با اشاره به اینکه آذربایجان در تمام مقاطع انقلاب همیشه پیشرو بوده است، خاطرنشان‌ کرد: آذربایجان همیشه در دوران دفاع مقدس درخشیده و در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی نیز شهدای گرانقدری مثل شهدای محراب، شهیدان باکری، یاغچیان، فکوری و کسایی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

 

وی همچنین در خصوص مدیر کل جدید اداره بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی نیز گفت: وی با شهید سپهبد صیاد شیرازی همرزم بوده و آن شهید گرانقدر در خصوص سرتیپ عباسی مدیرکل جدید نقل قول کرده اند که من جوانی خودم را در عباسی می بینم.

 

وی همچنین با بیان اینکه بنیاد حفظ آثار می تواند نقش عمیق فرهنگی در جامعه داشته باشد، اضافه کرد: نباید تفکر سازمانی و جناحی در بنیاد حفظ آثار وجود داشته باشد و این موضوع همیشه مورد تاکید بوده و رعایت شده است اما وجود روحیه بسیجی لازمه کار جهادی و موثر در این بنیاد است.

 

سردار کارگر خاطرنشان کرد: ۱۲ نفر از اعضای هیئت دولت عضو هیئت امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور هستند که در واقع تعامل و ارتباط نزدیک با دولت را نشان می دهد.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه موزه دفاع مقدس تبریز مجموعه فاخری است، گفت: این موزه یادگار بزرگ بوده و به عنوان مرکز فرهنگی منطقه می تواند کاربرد موثری داشته باشد.

 

خاطرات نسل افتخار آفرین فرماندهان دفاع مقدس باید جمع آوری ضبط و ثبت شود

 

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این آیین گفت: نگرش های مبتکرانه و جدید در بنیاد حفظ آثار در چند سال اخیر رو به رشد بوده و این به برکت کار و بهره گیری از مشارکت مردمی و استفاده از ظرفیت‌های کشور و همین طور پرهیز از نگاه های جناحی در بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس می‌باشد که از نکات مثبت عملکرد آن به حساب می آید.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم اظهار کرد: خاطرات نسل افتخار آفرین فرماندهان دفاع مقدس باید جمع آوری ضبط و ثبت شود تا به جوانان و نسل کنونی منتقل شود.

 

وی یادآور شد: بنیاد حفظ آثار ظرفیت بسیار بزرگی است که باید حداکثر استفاده از آن به عمل آید به طوری که تدوین آثار ادبی، آثار رسانه‌ای، فضای مجازی، کتاب و خاطرات پیشکسوتان دفاع مقدس، ساخت موزه ها و یادمان شهدا و دفاع مقدس و کاروان های راهیان نور، نیاز به توجه ویژه دارد.

 

امام جمعه تبریز با بیان اینکه پیشکسوتان دفاع مقدس در انتقال فرهنگ هشت سال حماسه جنگ تحمیلی نقش بی بدیلی را دارند، تاکید کرد: فرهنگ دفاع مقدس را باید به نسل جدید و جوان جامعه منتقل کنیم که یکی از شیوه ها و روش های تاثیرگذار آن کاروان‌های راهیان نور، ایجاد موزه های دفاع مقدس، ضبط و ثبت خاطرات، تجلیل از خانواده های شهدا و برگزاری یادواره های شهدا است.

 

وی با اشاره به اینکه برگزاری یادواره ها یک ضرورت است، گفت: سالانه باید یادواره های شهدا برگزار شود تا همین تکرار موجب ماندگاری و تاثیرگذاری آن در بین نسل جوان شود.

 

حجت الاسلام آل هاشم همچنین با تاکید بر اهمیت نیروهای مسلح به خصوص ارتش و سپاه گفت: ارتش و سپاه نیروی های توانمند انقلاب برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند که مانند یک روح در چندین قالب و جسم در دفاع از انقلاب اسلامی تجلی و تبلور می یابند.

 

 

 

دفاع مقدس در امتداد عاشورا و دفاع مدافعان حرم در امتداد دفاع مقدس است

 

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین گفت: هشت سال دفاع مقدس در امتداد واقعه عاشورا و اکنون دفاع مدافعان حرم نیز در امتداد دفاع مقدس است.

 

سردار عابدین خرم اظهار کرد: جایگاه و شأن آذربایجان شرقی هنوز ادا نشده و با وجود ۱۰ هزار شهید در این استان باید فعالیت های گسترده فرهنگی برای ادای این دین انجام شود.

 

وی تاکید کرد: لازم است روایت های دفاع مقدس و خاطرات مربوط به فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس به صورت کامل ثبت و به جامعه و به جوانان منتقل شود.

 

وی با تاکید بر اینکه باید همه کمک های لازم به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برای ادای وظایفش انجام شود، گفت: اعتلای فرهنگی هشت سال دفاع مقدس یک تکلیف است که باید به آن عمل شود و اکنون این تکلیف و وظیفه سنگین تر شده است.

 

سردار خرم ادامه داد: برای انتقال فرهنگ هشت سال دفاع مقدس به نسل های آینده و مد نظر مقام معظم رهبری باید بیش از پیش تلاش شود؛البته بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در حقیقت محصول تفکر مقام معظم رهبری است.

 

وی افزود: آثار بنیاد به صورت مکتوب، نمایشگاهی و موزه و همین طور آثار تصویری در سراسر کشور به چشم می خورد و حتی آثار آن در خارج کشور هم تجلی و تبلور دارد.

 

استاندار آذربایجان شرقی با تجلیل از مقام شهدا و تاکید بر گرامیداشت مقام آنها در قالب برگزاری مراسم ها و ایجاد آثار فرهنگی گفت: شهدای ما هم عالم و هم عامل و عارف بودند و در واقع عارف بودنشان هم در دوره حیاتشان تجلی داشت و هم پس از شهادتشان حیات طیبه را به ما معرفی کردند، اکنون نیز هر کسی در مورد انقلاب سخنی می گوید باید آن را در عملکرد شهدا جستجو کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه احترام به خانواده شهدا و تجلیل از آنها باید همیشه مورد توجه باشد، افزود: خانواده شهدا به رغم تمام زندگی ساده شان قانع هستند و با تمام توان اکنون نیز حاضرند همه چیز خود را در اختیار انقلاب بگذارند.

 

وی اظهار کرد: بر این اساس هر کسی حرکتی در جهت ثبت آثار شهدا می‌کند خدمت به خود، جامعه، بشریت و آینده بشریت می کند.

 

مدیرکل جدید بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی نیز گفت: خاکریز های مختلفی را برای انجام وظیفه پشت سر گذاشتم و اکنون بنیاد حفظ آثار را دانشگاهی برای نسل کنونی و آینده می‌دانم که در جهت حفظ و نشر آن باید تلاش کنیم.

 

سردار سرتیپ دوم عباسی خاطر نشان کرد: برای تحقق اهداف چراغ راهی را برای خود ترسیم کردم که اول فرمایشات فرمانده کل قوا، مقام معظم رهبری و بعد اسناد راهبردی بنیاد و دیگری افق های ترسیم شده برای سال ۱۴۰۴ است و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

 

وی تاکید کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مختص یک قشر، جناح و لباس نیست بلکه به مردم و سپس به کل نیروهای مسلح تعلق دارد.

 

سردار عباسی خاطر نشان کرد: تهیه همین خاطرات دفاع مقدس از فرماندهان و پیشکسوتان دوران حماسه و تدوین آنها پدافند غیر عامل در مقابل دشمنان انقلاب بوده که به نوعی حفظ انقلاب را تضمین می کند.

 

به گزارش ایرنا، در این مراسم همچنین از سه اثر هنری مجسمه هایپر رئال شهیدان باکری، فکوری و فخری زاده رونمایی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.