;

روش املاک در دوره فعلی کمتر از دوره های قبلی بوده است

به گزارش آدینه پرس، علیرضا داستان در تشریح عملکرد اداره کل املاک و مستغلات شهرداری تبریز اظهار کرد: یکی از مهم ترین وظایف شهرداری تبریز تملک املاک است و در طول سال های اخیر در چند وجه و اغلب بصورت توافقی انجام می شود. این تملک ها نه فقط برای احداث خیابان، بلکه بر اساس نیازهای شهر و طرح تفصیلی و با کاربری های مختلف انجام میشود.

او با اشاره به راه اندازی سامانه جامع املاک گفت: به دلیل جلوگیری از نابسامانی املاک شهرداری که بعضا مورد تصرف یا تعدی بعضی افراد قرار گرفته بود، سامانه جامع املاک و ثبت هوشمند املاک و مستغلات شهرداری راه اندازی شده تا مانع از تضییع حقوق شهرداری شود.

او ادامه داد: با ثبت و جابجایی بصورت نقشه یو تی ام، در طرح تفصیلی املاک و عرصه های شهرداری مشخص می شود و واحد شهرسازی نیز از این املاک آگاهی پیدا می کند تا هرگونه خدمات مربوط به مجموعه املاک شهرداری منوط به استعلام از واحد شهرسازی باشد.

مدیرکل سابق املاک و مستغلات شهرداری تبریز گفت: تاکنون دو هزار و ۶۰۰ فقره ملک برابر با ۱۰ میلیون متر مربع املاک شهرداری در سامانه جامع هوشمند املاک ثبت شده است.

او عنوان کرد: طی سه سال و نیم اخیر، ۵۳۰ هزار متر مربع در راستای مسیرگشایی تملک شده است و ۳۶۴  هزار و ۹۱۰ متر مربع جهت حفظ، تبدیل و احیای باغات و فضای سبز تملک شده است. همچنین ۱۳۱  هزار متر مربع در وادی زحمت جهت دفن اموات تملک شده که اغلب با توافق صورت گرفته است.

داستان اظهار کرد: در این مدت بیش از ۳۲۰ میلیارد تومان برای تملک ایستگاه های قطار شهری کمک کرده ایم و در بافت فرسوده و مشخصا در چوخورلار، دو و نیم هکتار زمین وجود دارد که بیش از ۷۰ درصد آن برابر با ۱۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع تملک داشته ایم.

او افزود: احیا و نگهداری خانه های تاریخی و قدیمی به عهده میراث فرهنگی است و شهرداری تبریز در این خصوص وظیفه اصلی و جنبی ندارد اما با این حال این خانه ها توسط شهرداری تبریز تملک می شود که در این راستا اخیرا خانه ارفع الملک و خانه ستارخان تملک شده است و خانه نیکدل نیز قبلا تملک شده بود.

مدیرکل جدید امور حقوقی شهرداری تبریز گفت: حدود ۱۳۶۸ فقره با متراژهای محتلف برابر با چهار میلیون و ۷۹۱ هزار متر مربع سند تک برگی گرفته ایم.

داستان عنوان کرد: در دوره فعلی مدیریت شهری و با وجود رکود در جامعه، فروش املاک نسبت به دوره های قبلی بسیار کمتر بوده و اگر هم فروش ملکی انجام شده است، در جهت منافع شهر خرج شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.