سکوی پرتاب بالن مخابراتی هوشمند در تبریز به بهره برداری رسید

سکوی پرتاب بالن مخابراتی هوشمند امروز چهارشنبه در آیینی با حضور استاندار آذربایجان شرقی و معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی کشور، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی کشور در تبریز به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، این سکو از لحاظ مکانیکی و به روز بودن، اولین در کشور است، زیرا نمونه های قبلی به صورت دستی تنظیم می شد، اما سکوی جدید کاملا مکانیزه بوده و حتی در برابر باد هم امکان خودکنترلی دارد.

 

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی کشور در آیین افتتاح این سکو گفت: از اواخر دهه ۱۳۸۰ صنعت فضایی در کشور پیشرفت چشمگیری داشت و قدم‌های موثری در این حوزه در کشور برداشته شده است.

 

حسن سالاریه افزود: حوزه فضایی یکی از پرمخاطب‌ترین حوزه‌های جذب نخبگان است و از آنجایی که محصولات تولیدی هم ارزش صادراتی دارند می‌توان سرمایه گذاری‌های خوبی در این زمینه کرد.

 

وی با اشاره به ساخت سکوی پرتاب در پژوهشگاه فضایی تبریز گفت: یکی از راه‌هایی که جایگزین مناسب برای استفاده از اینترنت در شرایط خاص استفاده از سکوهای پرتاب بالن است.

 

رئیس پژوهشکده رانشگران فضایی ایران نیز با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مرکز گفت: این پژوهشکده با فعالیت در طرح‌های دفاعی کشاورزی و صنعتی و مخابراتی توانسته است ماموریت‌های بزرگی را به سرانجام برساند.

 

محرم شاملی، کار بر روی فیبرهای نوری ساخت رانشگرهای الکترونیکی و کار بر روی بالن‌های رکاب را از جمله طرح‌های تحقیقاتی این مرکز اعلام کرد.

 

موفقیت های حوزه فضایی امیدآفرین است

 

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: تلاش‌ها و موفقیت‌های علمی به خصوص در حوزه فضایی برای مردم امیدوارکننده بوده و این فعالیت‌ها در ابعاد مختلف برای نظام اقتدار آفرین است.

 

عابدین خرّم افزود: هرچقدر فعالیت‌ها بر پایه علم و فناوری و با بهره گیری از نخبگان و نیروهای دانشمند جوان انجام شود، رشد و توسعه کشور را در دنیا و منطقه به دنبال خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به حوزه صنعت فضایی وجود دارد و به رغم محدودیت ها، پشتیبانی های مالی از این حوزه انجام می گیرد.

 

خرّم با اشاره به اینکه با بومی سازی صنایع فضایی و کاربردی کردن آن می توان مانع خروج نیروهای نخبه کشور شد، گفت: با توجه به ظرفیت های این صنعت و موقعیت کشور، نیاز به صنعت بومی و اتکا به داخل داریم و در عین حال پیشرفت صنعت فضایی موجب می شود سایر کشورها برای تامین نیازهای خود به ما مراجعه کنند.

 

وی اظهار داشت: امروز یکی از عوامل قدرت ساز و اقتدار آفرین برای کشور، صنایع فضایی است و توسعه این صنعت به توسعه کشور در ابعاد مختلف منجر می شود.

 

استاندار آذربایجان شرقی افزود: این صنعت علاوه بر افزایش ارایه خدمات به مردم جامعه، در جنگ های اختلالاتی و ارتباطاتی نیز جایگاه خاصی دارد و نمی توان در این حوزه خود را خلع سلاح کرد و باید رشد، توجه و تمرین به این حوزه به جد دنبال شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.