صادرات هر گونه محصول در سال زراعي جديد مستلزم كد شناسه

مدير جهاد كشاورزي شهرستان جلفا گفت: صادرات هر گونه محصول در سال زراعي جديد مستلزم كد شناسه است. 

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس: رضا عباسي در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به اهميت اخذ كد شناسه در تسريع روند صادرات محصولات كشاورزي اظهار كرد: در راستاي تقويت امنيت غذايي، ضرورت ارتقاي كمي و كيفي محصولات گلخانه‌اي، پايش زنجيره سلامت محصولات غذايي از بستر توليد تا سفره مصرف كنندگان و نظارت بر فرآيند توليد محصولات سبزي صيفي گلخانه اي از بستر تا مقصد (صادراتي يا بازار داخلي)، ثبت كليه مراحل توليد و عرضه محصولات سالم، اخذ كد شناسائي ضروري است.

وي افزود: ثبت اطلاعات واحدهاي توليد محصولات گلخانه‌اي در سامانه سانكا و دريافت كد QR توليدي در اين سامانه به منظور رديابي مبدا و آگاهي از نحوه و شرايط توليد، براي انجام صادرات از الزامات تاييد محصولات صادراتي مي باشد.

عباسي ضمن توصيه به گلخانه داران اظهار كرد: به منظور جلوگيري از ايجاد مشكل در صادرات محصولات گلخانه اي بايستي كليه واحدهاي توليدي از ابتداي كاشت نسبت به دريافت كد شناسه QR براي واحدهاي گلخانه اي خود اقدام و متعاقب آن گواهي سلامت محصول دريافت کنند.

وي خاطرنشان كرد: اقدامات فوق ابتدا در سامانه سانكا (سامانه نظام مهندسي كشاورزي ومنابع طبيعي الكترونيك) و در گام بعدي در سامانه سماك (سامانه مجوزهاي الكترونيكي كشاورزي) انجام مي پذيرد.

عباسي در پايان خاطر نشان كرد: شناسنامه محصول در سامانه سانكا به چهار زبان فارسي، انگليسي، روسي و عربي قابل مشاهده است و بازرگانان در كشورهاي مقصد نيز مي‌توانند با اسكن كد توليد شده، از وضعيت و شرايط توليد محصول به ويژه موقعيت جغرافيايي واحد توليدي، نوع بذر، وضعيت تغذيه، نحوه مبارزه با آفات و بيماري‌هاي گياهي و ساير عوامل موثر در توليد آگاهي پيدا كرده و با اطمينان از كيفيت محصول نسبت به انعقاد قرارداد خريد اقدام کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.