ضرورت پی ریزی همکاری های راهبردی ایران و روسیه برای مواجهه با سیاست های یکجانبه آمریکا

دییر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار همتای روس در دوشنبه، بر ضرورت پی ریزی همکاری های راهبردی دو کشور برای مواجهه با سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا تأکید کرد.

به گزارش آدینه پرس، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای شرکت در چهارمین گفتگوی امنیت منطقه ای به تاجیکستان سفر کرده است، با «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه دیدار و درباره مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو کرد.

 

در این دیدار شمخانی با ابراز رضایت از سطح عالی رایزنی های دو کشور در سطوح مختلف بر ضرورت تقویت هر چه بیشتر همکاری های ایران و روسیه با توجه به تحولات جدید در عرصه بین المللی تاکید کرد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به اعمال تحریم های گسترده غرب بر علیه روسیه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ۴۳ سال است که در معرض تحریم قرار دارد و به نماد بی اثر بودن تحریم برای تحمیل اراده سیاسی به کشورهای مستقل تبدیل شده است،

 

شمخانی، بر ضرورت پی ریزی همکاری های راهبردی ایران – روسیه برای مواجهه با سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا تاکید کرد و افزود: به نظر می رسد، تحریمها بر علیه روسیه با پایان جنگ لغو نخواهد شد و از این رو باید برای تدوین نظام منسجم همکاری بین کشورهای تحریم شده در افق راهبردی و بلند مدت برنامه ریزی شود.

 

وی، ایجاد جهش اساسی در تعاملات و مناسبات اقتصادی دو طرف را از مهم ترین ابعاد روابط و عامل تسریع در ارتقای ابعاد دیگر همکاریها دانست و گفت: بسترسازی برای زیست مشترک در شرایط تحریمی و تبدیل تحریم ها به فرصتی برای تقویت اقتصاد مولد و درون زا ضروری است.

 

وی توسعه همکاری کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای و پیش بینی سازوکارهای مشترک مالی، بانکی و تعرفه ای بین اعضا این سازمان را یکی از اقدامات مهمی خواند که می تواند از تاثیرگذاری ابزار غیرقانونی تحریم بر مناسبات اقتصادی و تجاری بین کشورها جلوگیری کند

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تبیین تلاش غرب برای سرگرم سازی روسیه در بحران اوکراین برای کاهش تمرکز این کشور در حوزه های دیگر بویژه آسیای مرکزی، قفقاز و سوریه اظهار داشت: برخی کشورها با سوءاستفاده از بحران اوکراین بدنبال اجرای طرحهای توسعه طلبانه در منطقه و پیگیری اهداف بلندپروازانه خود هستند که باید با آن مقابله جدی شود.

 

شمخانی با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت افغانستان و ادامه حضور ناامن ساز گروههای مختلف تروریستی در این کشور افزود: فقدان شکل گیری دولت فراگیر در این کشور یکی از اصلی ترین دلایل تداوم بی ثباتی و ناامنی و افزایش فشارهای اقتصادی و معیشتی به مردم است.

 

شمخانی در پایان، همکاری نزدیکتر و برنامه ریزی شده نهادهای امنیت ملی دو کشور برای فراهم کردن بسترهای لازم درحوزه مناسبات جدید اقتصادی، تجاری،مالی و امنیتی دوجانبه بویژه در شرایط تحریم را از الزامات شرایط موجود اعلام کرد و گفت: برای تحقق این مهم آماده تداوم نشست های مقامات ذیربط دو کشور در تهران و مسکو هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.