ضرورت کمک مردم در محفاظت از جنگلها و مراتع

آدینه پرس : مهردادی در نشست خبری هفته منابع طبیعی با اشاره به اینکه سطح منابع طبیعی استان بیش از ۲ میلیون ۸۱۱ هزار هکتار است،گفت : ۱۸۸ هزار هکتار جزو جنگل هاست که بخش بزرگی از آنجنگلهای ارسباران با مساحت ۱۶۴ هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه این ۱۶۴ هزار هکتار یکجا نیست بلکه در ۵۵۸ هزار هکتار و در ۶ شهرستان پراکنده شده است گفت: این امر، حفاظت از جنگل‌های ارسباران را بسیار سخت و  اهمیت‌تر کرده است.

وی  وظیفه اصلی منابع طبیعی وآبخیز داری استان را تشخیص منابع طبیعی از اراضی شخصی عنوان کرد و افزود: باید برای ۲۸۱۱۰۰۰ هکتار حدنگاری شده و سند صادر شود.

مهردادی، با بیان اینکه کاداست ۳۵۰ هزار هکتار در ۴۱ سال گذشته انجام شده است، افزود: فقط امسال ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار سند صادر شد که ۴ برابر کل ۴۱ سال گذشته حدنگاری و کاداست شده و تا انتهای ۱۴۰۰ به پایان خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه اکنون در مجموع بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار کاداست دارد، گفت: تا یکسال آینده کل اراضی منابع طبیعی دارای سند تک برگ می‌شوند.

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی، تغییر اقلیم را در سال‌های آینده از مهمترین چالش‌های جهان دانست و ادامه داد: کمبود آب شیرین و بیابان زایی هم تهدیدهای آینده است که برای مقابله با بیابان زایی، حفظ پوشش گیاهی اهمیت دارد.

وی اهمیت حفظ پوشش گیاهی در کشور و استان را مورد تاکید قرار داد وگفت : در طوفان‌های نمکی اهمیت آن را دیدیم که منجر به تثبیت خاک و محدود شدن گرد و غبار نمکی در استان شد.

مهردادی سرانه جنگل در دنیا را  ۷۰۰۰ مترمربع عنوان کرد و گفت: سرانه جنگل ایران، بیش از ۱۷۰۰ مترمربع بوده و ۷۰۰ مترمربع نیز سرانه استان است برای بهبود شرایط، نیازمند توسعه جنگل هستیم لذا ۱۰۵ هکتار اخیرا به مساحت جنگل‌های استان افزودیم.

وی همچنین  در این نشست از بهبود امکانات اطفای حریق در مناطق صعب‌العبور ارسباران خبر داد و گفت: ۵۹ حریق در سال ۹۹ اطفا شده که بیشترین اطفای حریق در مراتع شهرستان میانه بوده و سپس در جنگل‌های ارسباران به ثبت رسیده است.

ن/۶۶

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.