;

ظرف سه سال ۲۰ هزار میلیارد تومان در مس سونگون سرمایه‌گذاری می‌شود

به گزارش آدینه پرس:داود بهبودی روز سه شنبه در بازدید از بخش های مختلف مجتمع مس سونگون اظهار کرد: حجم سرمایه گذاری که طی سه سال آینده در پروژه های توسعه مس سونگون انجام می شود سرمایه گذاری قابل توجهی در منطقه شمال غرب کشور به شمار می رود که نوید خوبی برای کاهش معضل بیکاری است.

 

وی افزود: آذربایجان شرقی به لحاظ وجود ذخایر معدنی به ویژه مس، بسیار غنی بوده و در این عرصه مس سونگون پیشتاز و لکوموتیو صنایع معدنی استان در مراحل مختلف اکتشاف، استخراج، تکمیل زنجیره تولید و ارزش و صنایع پایین دستی به شمار می‌رود که این نقش در آینده توسعه استان ماندگار خواهد بود.

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط سخت اقتصادی، موج تحریم ها و نوسانات قیمت ارز، استفاده از ظرفیت های جدید و داخلی سازی قطعات می تواند راهگشا باشد و البته باید رفته رفته استانداردهای صنایع و محصولات تولیدی را ارتقا دهیم.

 

وی با اشاره به شایعات منتشر شده در ارتباط با فعالیت های مجتمع مس سونگون از جمله آلایندگی زیست محیطی این فعالیت ها یادآورشد: متاسفانه برخی از قوانین کشوری ما بخشی و انتزاعی بوده که در موقع اجرا موجب ایجاد تقابل در دستگاه های مجری و در نتیجه توقف، رکود و کند شدن اجرای پروژه ها می شود و خسارات سنگینی بر پیکره اقتصاد ملی وارد می کند.

 

بهبودی ادامه داد: هیچ فعالیت تولیدی نمی تواند مصون از آلودگی زیست محیطی باشد؛ در واقع هر واحد تولیدی یک محصول مثبت اقتصادی مورد نظر و یک محصول منفی یعنی آلایندگی زیست محیطی خواهد داشت.

 

وی گفت: اقتصاد محیط زیست برای قفل کردن فعالیت های تولیدی و صنعتی نیست بلکه می خواهد نحوه فعالیت واحد تولیدی در بستر محیط زیست را روان سازی کند که این اصل هنوز در افکار عمومی جا نیفتاده و برخی از افراد در محیط های کوچک‌ با تشویش اذهان عمومی، افکار و حساسیت ها را از مسائل اصلی به مسائل حاشیه ای منحرف می‌کنند.

 

وجود ۳۰۰ کیلومتر مغزه سنگ اکتشافی در ورزقان

 

مدیرعامل مجتمع مس سونگون نیز در این دیدار گفت: این مجموعه به عنوان یک واحد صنعتی و معدنی بزرگ در آذربایجان شرقی فعالیت می کند و در حال حاضر در زمینه استخراج معدن و تولید کنستانتره مس فعال هستیم و امیدواریم بزودی مباحث توسعه ای مجتمع تعیین تکلیف شود.

 

علی بیات ماکو ظرفیت فعلی تولید کنستانتره مس سونگون را سالانه ۳۲۰ هزار تن اعلام و افزود: تلاش می کنیم در سه سال آینده با احداث فازهای سه و چهار این رقم را به ۶۰۰ هزار تن افزایش دهیم.

 

وی افزود: در مورد احداث واحد ذوب و پالایش نیز انجام مناقصه و تعیین پیمانکار به نتیجه رسیده و منتظر ابلاغ هستیم که در صورت اجرای آن شاهد بهره برداری از واحد ذوب و پالایش به ظرفیت ۲۰۰ هزار تن خواهیم بود و زنجیره تولید مجتمع کامل تر خواهد شد.

 

بیات ماکو اضافه کرد: ذخیره معدنی مجتمع از حدود ۵۰۰ هزار تن به یک میلیارد تن افزایش یافته و ذخیره زمین شناسی نیز از یک و نیم میلیارد تن فراتر رفته است.

 

وی خاطرنشان کرد: اکتشاف ذخایر زمین شناسی ما تا عمق هزار و ۲۰۰ متری انجام شده و با ورود دستگاه های حفاری جدید که قابلیت حفاری تا عمق ۲ هزار و ۵۰۰ متری را دارند به شناسایی این ذخایر کمک بیشتری می شود.

 

مدیرعامل مجتمع مس سونگون گفت: در ورزقان بیش از ۳۰۰ کیلومتر مغزه سنگ اکتشافی وجود دارد که به معنی ۳۰۰ کیلومتر حفاری و نمونه برداری است و در حال حاضر هزینه هر متر حفاری بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

 

بلاتکلیفی تجهیزات ۷۰ میلیون یورویی فاز ۳ مس سونگون

 

فرماندار شهرستان ورزقان نیز اظهار کرد: با وجود توسعه فعالیت ها و اکتشافات جدید در مجتمع مس سونگون که ذخیره قطعی مس را بالا برده با مسائل عدیده ای نیز مواجه هستیم که ایجاد رمپ جدید از جمله آنها است.

 

محمدباقر خانی افزود: در حال حاضر ماشین آلات سنگین معدن برای حمل مواد باطله باید فاصله طولانی و ارتفاع ۵۰۰ متری را طی کنند که مسائل زیادی را بویژه در زمان بارندگی و هوای مه آلود در معدن ایجاد می کند و ممکن است حوادث جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 

وی با اشاره به بلاتکیفی دپوی تجهیزات فاز سه مجتمع گفت: قیمت کنونی این تجهیزات بیش از ۷۰ میلیون یورو و حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که باید هر چه سریع تر موضوع دپوی این تجهیزات تعیین تکلیف شود.

 

خانی ادامه داد: یک سوم سرمایه گذاری فازهای یک تا سه به میزان ۲۰۰ میلیون یورو انجام شده و اگر ۴۰۰ میلیون یورو باقی مانده نیز تامین شود همه این فازها می تواند به مرحله بهره برداری برسد.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.