مس سونگون و منطقه آزاد ارس مکلف به حفاظت جنگل‌های ارسباران هستند

به گزارش آدینه پرس:موسی خلیل اللهی روز چهارشنبه در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری کل آذربایجان شرقی با اشاره به موضوع نگهداری از جنگل ها و معضل دفع آفات نباتی، اظهار کرد: متاسفانه بحث دفع آفات نباتی به یکی از معضلات جنگل های ارسباران تبدیل شده که باید در این مورد راهکارهای لازم ارائه شود.

وی با اشاره به وجود معدن مس سونگون و منطقه آزاد ارس در محدوده جنگل های ارسباران خاطرنشان کرد: با توجه به نوع فعالیت مس سونگون و تاثیر آن بر محیط زیست، به نظر می رسد یکی از وظایف اجتماعی شرکت مس سونگون پرداخت هزینه های حفاظت از جنگل ها است.

وی ادامه داد: برای تامین مواد مورد نیاز برای دفع آفات نباتی در جنگل های ارسباران معدن مس سونگون و منطقه آزاد ارس مکلف به همکاری هستند و درصورتی که مشارکت نکنند از طریق مسیرهای قانونی اقدام خواهیم کرد.

خلیل اللهی با بیان اینکه متاسفانه یکی از معضلات موجود در جنگل های ارسباران در کنار آفات نباتی، وجود ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده جنگل ها است، اضافه کرد: جنگل های ارسباران یکبار برای ثبت جهانی معرفی شده و رد شده و اخیرا دوباره برای ثبت جهانی معرفی شده است، از طرفی می گوییم جنگل وجود ندارد از طرفی دیگر ساخت و سازهای غیرمجاز اتفاق می افتد، باید راهکاری برای پیشگیری از این موضوع اندیشیده شود.

رحیم مهردادی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی گفت: در راستای مبارزه با آفات نباتی در منطقه اهر و هوراند مبارزه مکانیکی انجام می شود که جنگل های حوزه اهر به طور کامل به اتمام رسیده و هوراند نیز در حال پایان است.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.