;

معاون رئیس جمهور: امروز اقتصاد هسته ای ارزش افزوده بالایی دارد

به گزارش آدینه پرس: محمد اسلامی در سفر به آذربایجان شرقی پس از بازدید از مرکز پرتودهی شمالغرب (بناب) معاونت توسعه کاربرد پرتوهای سازمان، در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم ، نماینده ولی فقیه در این استان و امام جمعه تبریز در خصوص مسئله هسته ای و آخرین تلاش ها و اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران توضیحاتی ارائه کرد.

 

معاون رئیس جمهور با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی به ویژه سه تن از شهدای هسته ای که در همین ماه به شهادت رسیدند و ایام سالگرد آنهاست، با بیان اینکه آذربایجان شرقی همواره در طول تاریخ نقش‌آفرین بوده است، اظهار داشت: قدرت‌های بزرگ که عمدتاً هسته‌ای هستند، در تلاشند که فناوری هسته‌ای در اختیار دیگر کشورها قرار نگیرد و فقط در انحصار خودشان باشد، برای همین جامعه اسلامی در پرتو رهبری داهیانه حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی که مسیر عزت را انتخاب کرده، در نظر دارد از فناوری هسته‌ای در تمام بخش‌های صلح‌آمیز بهره‌مند شود.

 

وی تاکید کرد: دشمنان مدام مانع ایجاد کرده و اتهامات ناروا به ما می زنند و دائم مشغول انحراف افکار عمومی هستند و محیط را برای پیشبرد جنگ روانی هموار می کنند ولی بدون حمایت دیگران و به رغم همه مزاحمت ها امروز در چرخه سوخت، از نقطه صفر معدن تا مرحله غنی‌سازی دارای ظرفیت قابل اعتماد هستیم.

 

وی ادامه داد: در این مسیر بایستی رشته‌ها و سرفصل‌های گوناگون را که در سفره مردم تاثیرگذار است، برنامه‌ ریزی کنیم که در حال پایه‌گذاری هستیم.

 

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه ۲ سرفصل مهم را پیش می بریم، اول اینکه در ادامه چرخه سوخت، نیروگاه های هسته ای را گسترش خواهیم داد، برای این مهم حکم قانونی برای ده هزارمگاوات برق هسته‌ای را دریافت کرده ایم.

 

اسلامی خاطرنشان کرد: فصل دومی را که پیش می‌بریم، این است که باید در فناوری‌های زیردستی جهش پیدا کنیم و در رادیوداروها. ایزوتوپ‌ها، درمان بیماری‌های سرطان، در پرتودهی بخش کشاورزی باید به صورت گسترده به آن یورش می بردیم اما غفلت شده است.

 

وی اظهار کرد: اکنون ۱۲ قطب پرتودهی برای کار تعیین و استخراج شده است که یک قطب آن در آذربایجان شرقی است و اینکه ساخت تجهیزات در قالب مشترک با شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی را پیش می بریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.