معرفی ۱۰ رقم جدید گندم توسط موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور

رئیس موسسه تحقیقاتی دیم کشور گفت: محققان موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور 10 رقم جدید برای دیمزارهای کشور معرفی کردند.

به گزارش آدینه پرس به نقل از مراغه، خشنواد علیزاده صبح امروز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: گندم نان، گندم دوروم، جو و نخود به عنوان دستاوردهای ارزشمند موسسه دیم در راستای بهبود پتانسیل عملکرد، ارتقا کیفیت، مقاومت و تحمل تنش‌های زنده و غیر زنده و تنوع بخشی ژنتیکی و محصولی است.

 

وی گفت: ارقام جدید موسسه در مقایسه با ارقامی بومی در مقابل آفات، بیماری‌ها، خشکی و سرما مقاومت بالایی دارند.

 

علیزاده اضافه کرد: افزایش تولید هسته‌های بذری دیم به ۶ هزار تن در سال گذشته برای توسعه نفوذ ارقام جدید در عرصه‌ها، با وجود خشکسالی شدید از مهمترین دستاورد های این موسسه در کنار معرفی اراقام است.

 

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، از تدوین برنامه ۵ ساله تولید بذر طی نشست‌های مشترک با بخش اجرا با رویکرد زنجیره کامل در تولید هسته‌های بذری خبر داد.

 

وی افزود: ایجاد شبکه تحقیقات دیم با مرجعیت موسسه و توسعه طرح‌های مشترک و افزایش فعالیت‌های ترویجی با مشارکت بخش اجرا در استان‌ها و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در امر تکثیر هسته‌های بذری از فعالیت‌های مهم موسسه دیم در سال گذشته و پیش رو است.

 

علیزاده گفت: افزایش بهره وری تولید در نظام های کشت دیم کشور با شناسایی خلاء عملکرد دیم و تعیین سناریوهای موثر در پایداری و جهش تولید در اراضی دیم کشور در شرایط تغییر اقلیم در اولویت‌های تحقیقاتی این موسسه است.

 

وی افزود: نبود ثبات و پایداری تولید دیم بعلت محدودیت گزینه‌های کشت در شرایط دیم، عدم بهره برداری اصولی از خاک، پائین بودن ماده آلی خاک و بالا بودن فرسایش خاک و تغییر اقلیم همراه با افزایش دما، کاهش بارش، افزایش تبخیر و تعرق و افزایش فراوانی خشکسالی‌ها بعنوان چالش‌های ملی در زراعت دیم کشور است.

 

در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور تاکنون ۹۷ رقم بذر دیم شامل گندم، جو، نخود، عدس، کلزا، گلرنگ، علوفه معرفی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.