مغز خود را دوباره سیم پیچی کنید!

به گزارش آدینه پرس به نقل از عصرایران یک نکتۀ شگفت انگیز در مورد مغز شما این است که همیشه بسته به نحوۀ استفاده از مغز، کارکردهای آن تغییر می کند، دوباره سازمان می یابد و ارتباطات جدیدی بین نورون ها ایجاد می کند. این پدیده که به عنوان انعطاف پذیری عصبی شناخته می شود، پاسخ طبیعی مغز به تجربیات، الگوهای فکری وعادات جدید است.

 

اضطراب و افسردگی می توانند ساختار مغز شما را تغییر دهند. درحقیقت وقتی دچار افسردگی می شوید هیپوکامپ کوچک می شود و وقتی دچار اضطراب می شوید، حجم مادۀ خاکستری در مغز شما کاهش می یابد. نکتۀ مثبت این است که این تغییرات برگشت پذیر هستند.

 

اجتناب کردن پاسخ درستی نیست

 

اجتناب کردن جسمی یا عاطفی باعث تسکین فوری می شود و راه حل اکثر مردم در مواجهه با اضطراب و افسردگی است. به عنوان مثال، اگر اضطراب اجتماعی دارید، ممکن است در خانه ماندن راه حل خوبی به نظر برسد اما همۀ اینها باعث می شود که مسیرهای عصبی مرتبط با استعداد اجتماعی از بین برود و این امر اضطراب شما را بدتر می کند. تماس مداوم تنها راه محافظت از آن قسمتهای مغز شماست.

 

* چگونه مغز خود را دوباره سیم پیچی کنیم؟

 

محیط ها و تجربیات جدید

 

در صورت داشتن اضطراب احتمالاً این آخرین چیزی است که می خواهید بشنوید، اما قرار گرفتن در محیط های جدید می تواند مسیرها و اتصالات جدیدی را در مغز باز کند! این درواقع یکی از مزایای پنهان سفر کردن است. دوستان، تجربیات و خاطرات جدید باعث ترشح دوپامین می شوند. دوپامینِ بیشتر به معنای انگیزۀ بیشتر و درنتیجه، علائم افسردگی کمتر است.

 

برای دریافت این مزایا نیازی نیست که پول زیادی را برای یک تعطیلات عجیب و غریب صرف کنید. بلکه می توانید با آن رستورانی جدید، یک مسیر پیاده روی جدید یا اساساً هر چیز دیگری که شما را به مکانی که هرگز ندیده اید می برد، امتحان کنید.

 

مهارت های جدید

 

آیا همیشه آرزو داشتید که می توانستید ساز بزنید اما انگیزۀ یادگیری نداشتید؟ این می تواند تقویت مورد نیاز شما باشد. یادگیری مهارت های جدید ساده ترین و موثرترین روش برای تحریک سیستم عصبی است. تا به حال این جمله را شنیده اید که “اگر از آن استفاده نکنید آن را گم می کنید”؟ خب، اگر مدتی است چیز جدیدی یاد نگرفته اید، احتمالاً ارتباطات در “مرکز یادگیری” مغز شما نزدیک به مرگ است! پیش بروید و قبل از مرگ ارتباطات، برای برخی کلاس ها ثبت نام کنید! کلاس های هنری، آشپزی، زبان و موسیقی همه تا زمانی مفید هستند که چیز جدیدی یاد بگیرید.

 

ورزش

 

ورزش کردن جریان خون در مغز را افزایش داده و باعث می شود حجم مادۀ خاکستری و اتصالات نیز افزایش یابد. طبق مطالعه ای که روی بیماران پارکینسون انجام شده است، سلول های جدید مغزی فقط پس از دو ماه ورزش کردن می توانند تشکیل شوند. همچنین، در حالی که برخی از ورزش ها برتری خاصی نسبت به هم ندارند، اما سطح بالاتری از ورزش کردن، نتیجۀ سریع تری به شما می دهد.

 

تجربیات جدید، مهارت های جدید و ورزش احتمالاً موثرترین عامل به وجود آمدن مدارهای جدید و کارآمدتری در مغزتان هستند و این درحکم انجام دادن یک کار بزرگ است. اگر می خواهید از کارهای کوچک شروع کنید، در اینجا چند مورد را به عنوان نمونه برای شما مطرح می کنیم:

 

خواندن داستان – این امر مستلزم استفاده از تخیل شماست، که احتمالاً کاری است که مدتی است فرصت انجامش را نداشته اید.

پروژه DIY – DIY مخفف Do it yourself است و معنی است این است: “خودت انجامش بده” . این اصطلاح اشاره دارد به تعمیرات یا ساختن وسایل خانه توسط خود فرد و بدون کمک گرفتن از متخصصان، مثلاً اگر جارو برقی تان خراب شده، ابتدا سعی کنید خودتان درستش کنید و اگر نشد، به تعمیرکار بدهید. چه تصمیم بگیرید یکی از اتاق های خود را با رنگ دیگری رنگ کنید چه کابینت جدید بسازید یا تزئین مجدد کنید، همه اینها برای مغز شما مفید است.

م/۵۹

خواب – هیچ چیز سریع تر از کمبود خواب، سلولهای مغزی و اتصالات را از بین نمی برد. بنابراین، روال خواب خود را ارزیابی کنید و روش هایی را برای بهبود کیفیت آن پیدا کنید. مانند داشتن یک ساعت خواب مشخص و مناسب.

حجم مادۀ خاکستری و اتصالات در مغز شما نقش اصلی را در سلامت روان شما دارد. خوشبختانه، شما بیش از آنچه فکر می کنید بر این دو مورد کنترل دارید. سعی کنید خود را در محیط های جدید قرار دهید، مهارت های جدید را بیاموزید، و حداقل به مدت دو ماه به یک برنامۀ تمرینی متعهد شوید و ببینید که چه احساس بهتری پیدا خواهید کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.