;

مهمانخانه قراجه محمد شهرستان مرند در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد

آدینه پرس: مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از ثبت مهمانخانه قراجه محمد شهرستان مرند به شماره ۴۰۲/۰۶۳۲ در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.

به گزارش آدینه پرس ،  احمد حمزه زاده در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ثبت ملی مهمانخانه فاخر و منحصر به فرد خردشده عصر صفویه شهید اسماعیل قربانزاده ،روستای قراجه محمد شهرستان مرند  کتابی ، در راستای اجرای تبصره ماده ۲ ، قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۲۸ بهمن ۱۳۷۱ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی و تاریخی کشور انجام شد.

وی افزود: «مهمانخانه خرپشته  قراجه محمد» در روستای قرجه محمد شهرستان مرند بخش کشکسرای واقع شده است.

گفتنی است  بنای منحصر به فرد قراجلوهای مرند  در روستای قره جه محمد که روستایی خوش آب و هوا و با طبیعتی بکر و سرسبز  با باغ های زرد آلو و مزارعی که محصول اصلی آن را عمدتا آفتابگردان و گندم تشکیل می دهد، در ۲۰ کیلومتری غرب مرند مشرف به کوه علمدار واقع است.

بنای خرپشته به ۳۵۰ یا ۴۰۰ سال قبل برمیگردد، و عناصر اصلی در آن آجر خام مربعی(سنگ) و ساروج استفاده شده است و به ابعاد متر ۶×۶ و طول ۱۸ متر به عرض ۶ساخته شده که به هر تقدیر این خرپشته با ضخامت ۱۵۰ سانتیمتری در پی ریزی در زمره عناصر جاذب تاریخی طبقه بندی می شود. این بنا شخصی شهید اسماعیل قربانزاده ،بوسیله سکنج هایی اجرا شده است.

این تالار، گنبد و طاق قوسی از نوع نیم دایره ای یک پوسته است.و دو ورودی دارد، و کاربرد تالار تشریفات را داشته، که از دوران صفویه باقی مانده است.

خبرنگار ناصر غلامی هوجقان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.