نامه حرکت مردمی تا محو کرونا(حمتاک) به استاندار محترم و ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز 

آدینه پرس ، نامه حرکت مردمی تا محو کرونا(حمتاک) به استاندار محترم و ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز
جناب آقای دكتر محمدرضا پور محمدي
جناب آقاي دكتر محمد حسين صومي

با سلام و احترام ؛
در طي هفته ها و ماه هاي اخير بار ديگر شاهد سهل انگاري در سياست ها و استراتژي هاي مديريتي و پيشگيرانه در يك موضوع كاملا علمي و بسيار حساس به نام اپیدمی بیماری كوويد-١٩ بوديم و با وجود اخطار ها و تذكرات فراوان ٫ توجه و دقت كافي در اين خصوص صورت نگرفت و نتايج همه ي اين مصلحت انديشي هایی كه بصورت تك بعدي و بر محور مسائل اقتصادي معطوف بودند وضعيت فاجعه بار كنوني را رقم زد . اينها در حالي رخ داده است كه از همان اوايل اپیدمی نیروهای مردمی و علمي كشورمان بر سر اين مسئله كه تعیین گرهای اجتماعي و سیاسی و اقتصادی بیماری و عواقب آن بسیار زیان بار است، توافق داشتند. اكنون با آمارهاي كنوني و شرايط موجود می توان تاثیر عدم توجه به جنبه های اجتماعی و اقتصادی و رفتارهای فرهنگی و تصمیم گیری های سیاسی را به عینه مشاهده کرد.
لذا درخواست ما از حضرات عالی اعمال تعطيلي تمامي مراكز تجمعي و صنوف غير ضروری با اعمال جدی قانون ، جهت كنترل گسترش بيماري و نيز استفاده كامل از نيروها و پتانسيل هاي اجتماعي و مردمي در جهت بازگرداندن نگرش محتاطانه و رعايت نكات بهداشتي عموم مردم است . اگر به نيروهاي مدني اجازه حضور و مشارکت در برنامه ریزی ها ، تصميم گيري ها و اقدامات اجرايي-عملياتي داده نشود ، همراهي همگاني مردم در اين عرصه به حدي نخواهد رسيد كه بتوانيم شاهد تغييرات مثبت در مدت زمان كوتاه و به موقع باشيم. به علاوه پیشنهاد میشود شرايط حضور افراد صاحب نظر و اساتيد حاذق در عرصه مديريت بحران و نيروهاي جوان و با تجربه در امور اجرايي به گونه اي محيا شود كه از تجربيات و علم و آگاهي هاي اين افراد و توانمندي هاي آن ها به بهترین نحو ممکن بهره برداري شود ٫ كه خود مي تواند عامل قدرتمندي در ترغيب اذهان عمومي به همراهي و همدلي و همبستگي كلي جامعه باشد.در نهایت مستحضرید که ایمن سازی همگانی با واکسن اقدامی انسانی تر از ایمنی جمعی است و بدون واکسن هم ایمنی و محافظت جمعی ممکن نیست. تقاضای ما تسریع در پوشش واکسیناسیون کووید به عنوان یک راه برای کاهش مرگ و میر بیماری است.
امیدواریم پیشنهاد های فوق مبنی بر اعمال جدی قانون در محدودیتها و افزایش مشارکت مردمی در تصمیم گیری هابا حضور نماینده ای از سازمان های مردم نهاد در ستاد کرونا و تسریع در پوشش واکسن ، مورد توجه و قبول حضرات قرار گیرد. خاطر نشان مي شود كه عواقب ادامه ي اين روند ممكن است ديگر هيچ فرصتي را براي جبران سهل انگاري ها باقي نگذارد و عوارض آن دامن مردم استان و سایر هموطنانمان را خواهد گرفت. با تفکر و اقدام به موقع و مشارکتی می توان تا حدی مانع بروز فاجعه شد. انشالله
حرکت مردمی تا محو کرونا( حمتاک)
مجموعه ای از سازمانهای مردم نهاد و خیریه استان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.